Giresun Haberleri

50 Ülkeden Ayakkabı Alıcısı İstanbul’da

0

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından düzenlenen ve alanında Avrupa’nın en büyük ikinci organizasyonu olan AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı başladı. Yaklaşık 450 firmanın katıldığı fuar için 50 civarında ülkeden 2 bini Rus, 8 bine yakın alıcı İstanbul’da buluştu.

TASD tarafından düzenlenen AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı için beklenin üzerinde Rus alıcı İstanbul’a geldi. TASD Başkanı Berke İçten, “Fuarımızı ziyaret edecek 8 bin yabancı alıcıdan yaklaşık 2 binini Ruslar oluşturuyor. İstanbul’a adeta çıkarma yapan Rus müşterilerimizle fuar döneminde önemli işbirliklerine imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Berke İçten, 33 yıllık geçmişi bulunan AYMOD’u ilk kez sektörün kendi imkânlarıyla TASD’nin liderliğinde ve örnek bir dayanışma ile gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. İçten, İstanbul Fuar Merkezi’nde altı holde 32 bin 400 metrekarelik alandaki fuara sekiz bini yabancı toplam 25 bin ziyaretçi beklediklerini sözlerine ekledi.

Rus Alım Heyetleri AYMOD’da

66’ıncısı düzenlenen fuarın açılış töreninde konuşan TASD Başkanı Berke İçten, ayakkabı sanayinin 2021’de ilk kez 1 milyar dolarlık ihracat çıtasını geçtiğini hatırlattı. 2022’ye en az 1,3 milyar dolarlık ihracat hedefi ile başladıklarını bildiren İçten, şunları söyledi.  “Türk ayakkabı sektörü olarak 2022’nin ilk 2 ayını hedeflerimiz doğrultusunda tamamladık. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladıkları ambargolar ve Avrupalı markaların çekilme kararı ile birlikte Türkiye, Rusya için en önemli cazibe merkezlerinden biri haline dönüştü. Biz öncelikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce bitmesini ve huzur ortamının yeniden sağlanmasını temenni ediyoruz”

İçten ayrıca “AYMOD Fuarımızda da Rus alıcıların Türkiye’ye artan ilgisini görüyoruz. Batının ambargo kararından sonra AYMOD’u ziyaret etmek isteyen Rusların sayısında önemli bir artış oldu. Fuar için İstanbul’a gelen 8 bin alıcıdan yaklaşık 2 binini Ruslar oluşturuyor. İstanbul’a adeta çıkarma yapan Rus müşterilerimizle 2 Nisan’a kadar sürecek fuarda önemli işbirliklerine imza atacağımıza inanıyorum. Bilindiği gibi Rusya’ya mal sevkiyatında ve Rusya’dan ülkemize para transferinde bir takım sıkıntılar yaşanıyor. İki ülke arasında milli paralarla ticaret yapılması formülü üzerinde çalışılıyor. Ruble konusunda ihracatçılarımızın kaygılarını giderecek düzenleme yapılırsa Rusya pazarında büyük bir sıçrama yakalayabiliriz. Eğer her şey yolunda giderse 2021’de 82,5 milyon dolar olan Rusya’ya ayakkabı ihracatımızı bu yıl 130-140 milyon dolara çıkarabileceğimizi öngörüyorum.”

Türk Ayakkabısı Küresel Perakende Markalarının Radarına Girdi

Berke İçten, Rusya’nın yanı sıra fuara Avrupalı alıcıların ilgisinin de büyük olduğunu bildirdi. Türk ayakkabı üreticisinin son yıllarda küresel perakende markalarının radarına girdiğini vurgulayan İçten, “Bu yıl hem Avrupa’ya daha çok ihracat yapacağız hem de pazar çeşitliliğimizi artıracağız. Eğer bir aksilik olmazsa yılsonunda 1,3 milyar dolarlık ihracat hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Türk Ayakkabıları Trendleri Belirliyor!

“Türkiye ayakkabı sektörü ürettiği ayakkabının yaklaşık yüzde 64’ünü ihraç ederek 120 milyar dolar olan dünya ayakkabı ihracat hacminin içinde yüzde 1 pay almaktadır” diye belirten TASD Başkanı Berke İçten, “Üretim gücü olarak Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 6. büyük üretim merkezi konumunda yer alan ayakkabı sektörümüz son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğinden son derece modern bir makine parkına sahiptir” dedi.

İçten ayrıca “Bugün dünyada ayakkabı üretim merkezi kabul edilen pek çok ülkede üreticilerle mukayese edildiğinde Türk ayakkabı sektörü çok daha modern ve gelişmiş üretim teknolojilerine sahiptir. Ancak üretimde daha çok kapasite artışına ihtiyacımız bulunuyor. Bu konuda ilgili bakanlıklarımızla da yakın zamanda iletişime geçerek gerekli temaslarımızı sağladık. Özellikle İstanbul çevresinde kurulacak yeni üretim tesisleriyle üretim kapasitemizi kat kat arttırabiliriz. Bu doğrultuda istihdama katkı sağlayacak şekilde projelerimizi de hayata geçiriyoruz” diye ifade ederek sözlerini noktaladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım