Giresun Haberleri

8 Mart Kutlama Günü Değil Anma Günüdür

0

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle önemli mesajlar verdi.

8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan emekçi kadınlar daha iyi şartlarda çalışabilmek için greve başlamışlardı. Polis tarafından şiddete maruz kaldılar, yetmedi kapılar üzerlerine kilitlendi ve fabrika ateşe verildi. O gün hakları için mücadele veren 129 kadın işçinin yanarak feci şekilde katledilmesi dünya tarihine kara bir leke olarak geçti.

Birleşmiş Milletler olayın yaşandığı günden tam 120 yıl sonra 16 Aralık 1977’de aldığı bir kararla o kara günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul etti.

Vahşet Bitmeli Ölümler Durmalı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, “164 yıl önce yaşanan bu vahşet bitmemiştir, kadına yönelik şiddet dünyanın her yerinde ve toplumun her kesiminde devam etmektedir. Ülkemiz kadın haklarının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda sınıfta kalmıştır. Bu ülkede kadına yönelik vahşet bitmeli ve ölümler durmalıdır” dedi.

Hakları korunamayan kadınlar şiddet görmeye, taciz edilmeye ve öldürülmeye devam ettiğini dile getiren Tığlı, “2003 yılında erkekler tarafından 83 kadın öldürülürken 2020 yılında en az 469 kadın öldürülürken 17 yıldaki dehşet verici artışın yüzde 465 civarında olduğu görülmektedir. 1 Ocak 2003 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise en az 7 bin 558 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. İçinde bulunduğumuz yılın Ocak ve Şubat aylarına bakıldığında en az 74 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür” hatırlatmasını yaptı.

Kanunlar Uygulanmazsa Cinayetler Devam Eder

Milletvekili Necati Tığlı, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) etkili ve yeterli bir şekilde uygulanmadığı sürece ülkemizde kadınlara yönelik şiddet maalesef devam edecek gibi görünmektedir” ifadelerini kullandı.

8 Mart Kutlama Günü Değil Anma Günüdür

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlamaymış gibi telaffuz edilmesini doğru bulmuyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlama değil anma etkinliğidir. Dolayısıyla, 8 Mart 1857 tarihinde katledilen 129 işçi kadın ile dünyanın her bir köşesinde emek, hak ve özgürlük mücadelesi verdikleri için ölen ya da öldürülen tüm kadınları rahmetle anıyorum. Anıları ve yürekli mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım