Giresun Haberleri

AKP İktidarı 12 Eylül Cuntasını Aratır Oldu

0

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, “tüm bireyleri insan haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. İnsan hakları ve özgürlükler için birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

72 yıl önce bugün BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan ve BM Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni Türkiye, 6 Nisan 1949 tarihinde onaylamıştı.  Dolayısıyla bildirinin kabul edildiği gün olan 10 Aralık tarihi her yıl İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası günü olarak kutlanmaktadır.

CHP Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası nedeniyle bir basın metni yayımladı.

Yaptığı açıklamada tüm bireyleri insan haklarına, özgürlerine sahip çıkmaya davet edene Tığlı, “insan hakları ve özgürlükler için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini de” vurguladı.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Din dil, ırk, cins gibi doğuştan eşit olduğumuz hakları korumak ve tüm özgürlükleri güvence altına alan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 72’nci yılında ne yazık ki, Pandemi koşulların da bile dünyanın ve ülkemizin her bir köşesinde yaşanan bir çok hak ihlali olduğunu ve bunlara ilişkin bir çözüm bulunamadığı koşullarda gerçek anlamda bir kutlama yapmanın pek mümkün olmadığını” söyledi.

AKP İktidarı 12 Eylül Cuntasını Aratır Oldu

20 Temmuz 2016 ile 17 Temmuz 2018 arasında yaşanan OHAL ve KHK’ler eliyle Türkiye’de hak ihlallerinin rekor seviyeye çıktığını, insan haklarının yok sayıldığını ve ihlal edildiğini ifade eden Tığlı, “AKP’nin 7 defa uzattığı OHAL’de yayınlanan 36 KHK ile insan hakları, laiklik, eşitlik ilkesi, demokrasi, özgürlükler ve bir ülkeyi ülke yapan hukukun üstünlüğü ilkeleri yerle bir edilmiştir. Dolayısıyla gelinen nokta da AKP İktidarının OHAL süreci, 12 Eylül’ün OHAL sürecini aratmıştır” dedi.

CHP’li Tığlı, “AKP İktidarı ile birlikte gazeteciler, yazarlar ve milletvekilleri cezaevlerine hapsedildi. Akademisyenler üniversitelerinden atıldı. Kürsüleri ellerinden alındı. Polis şiddetine maruz kalan insanlarımız ya uzuvlarını kaybettiler ya da canlarını. Erkekler tarafından katledilen kadınların sayısını tutmaya maalesef çeteleler yetmez oldu.  Çocuklar vakıf diye tabir edilen tarikat yuvalarında tecavüze uğradılar. Bu mudur sizin insan hakları anlayışınız? Bu mudur sizin yaratılanı yaratandan ötürü sevme aşkınız?” diyerek AKP iktidarını topa tuttu.

Türkiye’de Hak İhlalleri Hayatın Her Alanında Artıyor

Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve Anayasamıza göre özgürlüklerin ve hakların korunması ve ileriye götürülmesi konusunda ilk sorumluluk sahibinin iktidar olduğunu vurgulayan CHP’li Tığlı, “Gelinen nokta da iktidarın bu sorumluluğu yerine getirmediği, yaşanan tüm hak ihlallerini görmezden geldiği ve adeta teşvik edici bir durumda olduğu dönemde, 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası anlamının topluma daha fazla anlatılması gerektiğini düşünüyorum ve tüm bireyleri insan haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum ve 10 Aralık 2020 tarihinin yeni bir umuda yeni bir başlangıca yeni bir heyecana giden yol olması dileklerimle 10 Aralık İnsan Hakları Gününü ve Demokrasi Haftasını kutluyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım