Giresun Haberleri

Alucra’nın İlk Bayan Şairi İlçesini Başarıyla Temsil Ediyor

0

Alucra ilçemizin kültürel değerlerinden ve ilk bayan şairi ünvanlı taşıyan Derya Tosun 2010 yılında başladığı sanat hayatından günümüze kadar Giresun İlimizi ve Alucra İlçemizi başarı ile temsil etti.

Uluslararası Sanatçılar ve Edebiyat Derneğinin (USEDER) kurucularından olan İLESAM üyesi Derya Tosun, Sivas, Yozgat, Ürgüp gibi Uluslararası Şiir ve Festivallerinde ilgi odağı olurken, hiciv ustası Merhum Abdurrahim Karakoç ile röportajı Giresun temsilciliğini yaptığı Sevgi Yolu Kültür Sanat Dergisinde yayınlandı.

Memur-Der Giresun İl Temsilciliğini de üstlenen Derya Tosun, Ankara Mamak Belediyesi tarafından düzenlenen “Kadın” konulu şiir yarışmasında birincilik ödülü alırken, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen şiir yarışmalarında İkincilik ve mansiyon ödülleri var.

Edebiyat ve Kültür sanat dalında yayınlanan dergi ve antolojilerde yer alan şiirlerinin haricinde, Gazi Üniversitesi öğrencilerin bitirme tezine konu oldu.

Gazi Üniversitesi Edebiyat öğrencilerinin bitirme tezi olan “Sazın ve Sözün Sultanları Yaşayan Halk Şairleri Antolojisinde” 10 Adet şiiri ve Derya Tosun ile yaptıkları röportaj yer alarak tüm Türk Cumhuriyetlerinde yayınlandı.

Alucra İlçemizi Anadolu’ya tanıtmak amacı ile Namelerde Alucra Şiir Yarışmasını Gazeteci, Yazar, Şair Yavuz Kayacık ile birlikte organize etti. Bu organizasyonu da Alucra Eğitim Derneği tarafından onur ödülüne layık görüldü. Tosun’un 200’ü aşkın eseri gün ışığına çıkmayı bekliyor.

Haber: Yavuz Kayacık

  O BEYE (Hiciv)
Halkı hakir görüp dalga gecen bey
On beşinci katın inişi de var
Dalkavuk kılıklı etek öpen şey
Mafya tiplerinden sinişi de var
İnsana hor bakan, kendinden aciz
Ne anlarsın halden gördün  mü haciz
Sen ancak yaparsın göz ile taciz
Dinin gölgesinde sönüşü de var
Selam getirmedim hatırlısından
Eli kalem, dili satırlısından
Ağa oğlu olsan katırlısından
At inip eşeğe  binişi de var
Senden haysiyetli köydeki çoban
Adam olmuş  der mi görseydi baban
Emrinde şoförün, makam araban
Keserin sapının dönüşü de var
Derya der hesabım meydanda yarın
Pofun bile değil  özde ayarın
Lazım değil işi çürük hıyarın
Kendini adamdan sayışı da var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım