Giresun Haberleri

Atıksu Arıtma Tesisinin Yapımı Başlıyor

0

Giresun’un elzem ihtiyaçlarından olan Atıksu Arıtma Tesisinde mutlu sona ulaşıldı. Atıksu Arıtma Tesisinin başlangıç toplantısı Giresun Belediyesi’nin ev sahipliğinde şehrimizde bir otelde yapıldı.

İPA-2 Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.

22 milyon Euro bedelli projenin başlangıç toplantısında dev tesisin yerleşimi ve yapımıyla ilgili bilgilendirmeler yapıldı. İhaleyi kazanan İntaş İnşaat Taahhüt Yapı Sanayi Ticaret A.Ş ve Mass Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Tic. A. Ş. konsorsiyumu yetkilileri tarafından projeyle ilgili detaylı bir sunum yaptı.

Atıksu Arıtma Tesisi projesinin maliyetinin %77’i Avrupa Birliği, %9’u Bakanlık ve %14’ü ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Proje kapsamında 32 km uzunluğunda atıksu kolektörü ileri arıtma sistemi uygulanarak çevreye temiz bir tesis kazandırmak ve atık suyu Karadeniz açıklarına vermek hedefleniyor. Bu ay içerisinde hem Atık Su Arıtma Tesisi hem de kanalizasyon hattı projesi çalışmalarına başlanacağı ve projenin 2,5 yıl içerisinde tamamlanacağı ifade edildi.

Son sistem teknoloji ile ve bazı özellikleriyle Türkiye’de ilk olacağı açıklanan Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretecek. Tesisin çamur havuzunda oluşacak metangazı kurulacak enerji üretim tesisiyle elektrik enerjisine çevrilecek. Bu sayede Atıksu Arıtma Tesisi içerisine kurulacak elektrik üretim tesisiyle, kendi elektriğinin yüzde 75’ini karşılayacak.

Atıksu Arıtma Tesisi, Batlama havzasının girişinde belediye konkasör tesislerinin yer aldığı 28 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım