Giresun Haberleri

Avutmuş Muhtarı Bin Yıllık Köklü Tarihin İzlerini Sürüyor

0

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Bolat’a Avutmuş Mahallesindeki Türk-İslam eserleri ile ilgili bilgi vererek eserlerin yaşatılması ve bölgeye kazandırılması için dilekçe veren Avutmuş Muhtarı Hakan Gürsoy, 1000 yıllık tarihin köklerini sürerek ilk adımı attı

Şebinkarahisar Avutmuş Mahallesinde bulunan Selçuklu Mimarisinin kesme taş işçiliği ile yapılan Behramşah Camii ve külliyesinin etrafında yer alan Şeyh Süleyman Türbesi ve mezar taşları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Muhtar Hakan Gürsoy’un, yetkili mercilere başvurusu ile oluşturulacak bir komisyon ile yapılacak projeler kapsamında tarihi Avutmuş Mezarlığında yer alan başta ulema mezar taşları, sandukalı mezar taşları ve mevcut esnaf taşları tasnif edilerek Türk-İslam kültürünün önemli yapı taşları günümüze aktarılacak.

Anadolu’nun fethinden hemen sonra 12.yüzyıl sonlarında Mengücekoğullarından Behramşah adına oğlu Muzafferuddin tarafından tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Behramşah Camii yaklaşık 3 yıl evvel restore edilmiş, ilk kurulduğunda vakfiyenin han ve hamam gibi ekleri tamamen yok olsa da Behramşah Vakfiyesine ait un değirmeni günümüze kadar gelmiştir.

Avutmuş Mahallesi Muhtarı Hakan Gürsoy; “Çok büyük tarihi zenginliğin olduğu Avutmuş Mezarlığındaki Osmanlı mezar taşlarının her birinin bir anlam ifade ettiğini belirterek bugüne kadar mevcudiyetlerini devam ettiren bu eserlerin tasnifi ile geçmiş ile günümüz arasında tarihi ve kültürel bağların ortaya çıkacağına inanıyorum. Hâlihazırda 100’e yakın kültür mirası mezar taşlarının yeniden onarılarak numaralandırılması ve hangi aileye ait olduğunun ortaya çıkarılması ile örnek kültürel çalışma olacaktır” dedi.

Haber: Sadi Toygar

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım