Giresun Haberleri

Bir Doğankent Nostaljisi… Kamil Patan*

0

Doğankent’in en hareketli mahallesiydi, doğup büyüdüğüm mahallem. Öyle ki akşam saat 18.00 den sonra evinde akşam yemeğini yiyen resimde şu an virane görünen binalarda bulunan marketlerden alış verişini yapar, kahvehanelerin kapısında hararetli sohbetlere eşlik eder, yine o virane binalarda o dönemlerde bulunan manavdan sebzesini alır bizim lokantada gece çorbasını ya da ızgarasını yemeden evine dönmezdi. Çok hareketliydi bizim oralar çoookk, lokantanın kapısına oturup karşıda bulunan durak kahvehanesinde Mustafa’nın enfes çayını içmek, gelenle geçenle sohbet etmek, Ekrem Ünlü amcam ve Leyla ablamın Doğankent’in tarihiyle ilgili derin bilgilerinden faydalanmak güzeldi. Muttalip hocamın bakkalından bi koşu para bozdurmak, İbrahim Öztürk amcanın ve İmamoğlu’nun fırınından lokantaya poşet poşet ekmek almak çok güzeldi.

Çocukluğumda yukarıdan bir taş koparsa çok canlar yanar derlerdi oturduğum mahalle için. O zamanlardan beri herkes bir öneri sunar lakin hiç bir önlem alınmazdı yukarlardan gelme riski taşıyan kayalıklar için. Hatırladığım kadarıyla iki ya da üç kez de kopan taşlar evimizin karşı tarafındaki fırın ve iş yerlerini yıkıp iş yerlerinin içine kadar girmişti. İşte şimdi riskli görülen yerler belirlendi ve ilk adım olarak binalar boşaltıldı, bize hayırlısı demek düşer. Çocukluğum, gençliğim hatta tüm anılarım o mahallenin her sokağında anlam bulmuştu. Bugün; yaşanan afet nedeniyle o çerçevesi sökülmüş ve boşaltılmış binaları görünce içim cız etti. Komşularımızın her birinin bir yere gittiğini görmek, mahallemin ıssızlaşması beni çok duygulandırdı. Her şehrin bir hafızası var, alışkanlıkları var; cana yakın bölgeleri var. Şehir neredeyse yüz yıla yakın merkez olarak bu mahalleyi seçmişti. Karşı binalar için yıkılma kararı olsa da, bu nedenle işletme ve evler boşaltılmış olsa da şehrin merkezi geçmişte olduğu gibi hep resimdeki bu mahalle kalacaktır. Şehrin hafızasıyla oynamaya kalkılmamalı. Benim üzüntüm 40 yıllık komşularımın mahallemden taşınmak zorunda kalması olmuştur. İlçede belli ki ilerde birçok değişiklik olacak bende bu şehrin bir sakini olarak takipte olacağım. Umarım güzel şeyler yapılır bizler de alkışlarız. Lakin söylenenle yapılanlar arasında uyumsuzluk olursa işte o vakit bu durumun sorumluları kendisini ilçe sakinlerine nasıl anlatır merak ediyorum.

Bakalım Mevla’m neyler neylerse güzel eyler diyelim ve bekleyip görelim. Kalın sağlıcakla.

*Kamil Patan – Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım