Giresun Haberleri

Bu Gözler Neler Gördü; Anılarla Yaşamak

0

Giresun Eski Valisi Dursun Ali Şahin 40 yıla yakın sürdürdüğü devlet hayatını Bu Gözler Neler Gördü adıyla yazdığı kitaba sığdırdı. Esasında sığdırdı da denemez, anılarda kalanları yazıya döktü denilebilir. Kaymakam adayı olarak başladığı devlet hayatını Edirne Valiliği gibi önemli bir görevle sonlandıran Sayın Valimiz şimdilerde hukukçu kimliği ile avukatlık ve arabuluculuk faaliyeti yanında Bulancaklı Bay Ailesinin kurduğu Azaklıoğlu Necati Bay Vakfının başkanlığını da yürütüyor.

Giresun Eski Valisi Dursun Ali Şahin kitabında “Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı sürece fazla bir şeyler yapabilmektir” diyor ve “Kırk yıllık yöneticilik hayatı… Bunu bir kitaba sığdırmak kolay değil. Üçüncü kitaba da sığmadı. Kaymakamlık anılarımı “Anılarla Yaşamak” adlı eserimde topladım. Sadece Edirne’yi anlatan anılarım baskı aşamasında. Elinizdeki bu kitap basılmış ikinci eserim olacak. Bu kitabımda, görevdeyken yaşadığım, unutamadığım bazı olayları yazdım. Yazarken, kimi zaman olaylar karşısında aldığım tavırları tenkit ettim. Olayları eksik yazmış olabilirim ama abartmadım. Kişileri yanlış değerlendirmiş olabilirim bunda hiçbir kastım yoktur.

Üniversiteyi bitirdiğim 26 yaşımdan emekli olduğum 65 yaşımın sonuna kadar neredeyse 40 yılı, bu güzel devletin, milletin hizmetinde geçirdim. Kaymakamlığımın başlangıcından itibaren daha fazla hizmet edebilmek, projeleri tamamlamak için 15 yıl yıllık izin dahi kullanmadan, hafta içi hafta sonu demeden daima hizmet için koştum, koşuşturdum.

Zaman akıp gidiyor, sözler uçuyor, yapılan güzel hizmetler unutuluyor. Ben de bu kitabımda; akıp giden zamanda yapılan hizmetleri, verilen emekleri bir araya getirerek, yöneticilere ve yönetici adaylarına yol göstermek istedim” diye devam ediyor.

Kitapta iki yıl süren Giresun Valiliği dönemine önemli yer ayıran Vali Şahin, hemşerilerimizden sitayişle bahsederken ani bir kararla Edirne’ye vali yapılmasının bütün planlarının altüst ettiğine inanıyor. Yaptığı projeler yanında 300’e yakın projesini yapamadığını gelenlerin de bunu takip edemediğini esefle belirtiyor. İlginç bir anekdot olarak da Audi a4 sahibi birinin valilik vakfına memur olarak girmek istemesini anlatıyor. Bunun yanında 16 çocuklu bir annenin yaşam mücadelesini ve azmini anlatıyor. Bugün hala tartışılan Çavuşlu Katı Atık Tesisleri ve birçok konuyu da genişçe anlatıyor.

Bence her Giresunlunun edinmesi ve okuması gereken bir kitap…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım