Giresun Haberleri

Büyük İstanbul Depreminde Görüşmek Üzere…*

0

Türkiye’de tecrübe aramayan tek iş siyasetçi olmaktır. Bu makamlar için kimseden tecrübe istenmiyor. Milletvekili olmak için parası olan herkese fırsat eşitliği var.

Milletvekili olanlar, devlet yönetiminde olanlar, bunlara yerel yönetimler ve valiler de dahil halka, halkın yaşayışını kolaylaştırmaya yönelik yeterli çalışmaları maalesef göremiyoruz. Kimse kusura bakması tüm imtiyazları kendileri kullanıyorlar.

Sade vatandaşı makamına kabul etmeyen mülki idarelerden bazıları, yayılmış yatan milletvekilinin çocuğunun karşısında takım elbiseyle duruyor. Bu ifadelerime Hemen itiraz edenler olacaktır. Önemli de değil.

Bulunduğunuz ilin valisini, ilçenin kaymakamını tanıyor musunuz? Adını biliyor musunuz? Bir probleminiz olduğunda makamına gidip görüşebiliyor musunuz? Her hangi bir isteğiniz karşılık buluyor mu? Valla benimki bulmuyor.

Ben 58 yaşındayım bu yaşıma kadar ismini hatırladığım, ismini hiç unutmadığım bir vali tanıyorum. Eminim sizde o valimizi tanıyorsunuz, o valimizin ismini buraya yazmayacağım siz yorumlara yazın ki bu halkın doğru insanları unutmadığını, gelmiş geçmiş valiler ve şu an aktif görevde olan 81 il valisinden bir tek o valimizin ismini bildiğimizi bir kez daha hep birlikte ispat edelim.

Devam edelim. 26 Nisan 1986 Çernobil nükleer santralinde bir patlama meydana geliyor. O günün bilim adamları Karadeniz Sahilinin tamamında olası bir radyasyon tehlikesine karşı halkı uyarırken, ülkeyi yönetenleri şu şu tedbirlerin ivedilikle alınması gerekir derken, ülkeyi yöneten siyasiler ne diyordu? Radyasyon yok, tehlike yok, tehdit yok. Bakın bu çay Rize çayı ben keyifle içiyorum, diyorlardı. Bunlar birliğimizi, dirliğimizi bozmak isteyenlerdir diyorlardı. Peki, Karadeniz radyasyondan etkilendi mi? Cevap siz değerli okuyucularımızda.

Devam edelim yine yıl 1999 depremi sonrası hepimizin hafızasına Deprem dede olarak yerleşen Merhum Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara. Peki, bundan 24 yıl önce ne diyordu Işıkara; deprem olacak, bu kaçınılmaz bir gerçek. Bu gerçeğe karşı biz yapılarımızı ve halkımızı depreme karşı hazırlamalıyız, halkı depreme karşı bilinçlendirmeliyiz, halkımıza deprem eğitimi vermeliyiz. Peki, ne oldu 17 Ağustos 1999’dan bugüne kadar depreme hazırlanabildik mi?

Peki, aradan geçen 24 yılda hangimiz depreme karşı bilinçlendirildik? Deprem ders olarak eğitim müfredatında yer aldı mı? Neden siyasiler bilim insanına kulak vermedi?

Bu gün 2023 günü Prof. Dr. Naci Görür ne diyor; Halkı depreme karşı eğitmeliyiz. Bilim insanlar yine aynı noktadalar, insanları bilinçlendirin, yapıları güçlendirin. Bilim insanlarını iktidarlar neden dinlemiyorlar?

O dönem bilim insanlarına kulak veren bir isim çıkmış; Tavşancıl Belediye Başkanı Salih Gün. Bilim insanlarından aldığı görüş ile Tavşancıl’da depreme göre imar planı hazırlamış, babasını bile tanımayarak planını hayata geçirmiş. Sonuç 17 Ağustos 1999 depreminde Marmara felaket yaşarken depremin merkez üssünde yer alan Tavşancıl Beldesinde hiçbir bina hasar görmemiş, kimsenin burnu kanamamış.

Bugün de bilim insanına kulak veren bir belediye başkanı olmuş. 6 Şubat 2023 yılında 110 bin km2 alanı, 10 vilayeti, ilçe ve köylerini yıkan deprem Hatay’ın Erzin ilçesinde tek bir binayı yıkmamış. Mevzuat dışına çıkmayan Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu’na “alemin doğrusu sen misin?” diyenler bu gün Elmasoğlu’na minnet duyuyor. Çevresinde bulunan tüm vilayetler, yerleşim birimleri yıkıma maruz kalmış ama Erzin halkı, bakkalıyla, fırınıyla, eczanesiyle hayatına devam ediyor. Oldubitti gitti, ölenler öldü kalanlar yaşamaya devam edecek.

Deprem ve ilgili bilim insanları beş on gün daha TV programlarında söz bulabilecek. Bir ay sonra her şeyi unutacağız. Sonra yine, yetiş Macide, anlat Melahat, kimin karısı kimin kocasıyla kaçmış, onun cumhurbaşkanı adayı kim olacak, bunun adayı kim olacak, o bize sürtük dedi, o da bize aptal dedi, derbi maç öncesi ve sonrası 7/24 yayınlar devam edecek. Neyse çok uzun bir yazı oldu.

Büyük İstanbul depreminde görüşmek üzere hoş kalın, hoşça kalın.

*Recep Karakoç Sendikacı/STK Yöneticisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım