Giresun Haberleri

Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşının Habercisidir

0

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Şenlikoğlu mesajında: “Türkiye’nin önsözü olan Çanakkale bundan tam 108 yıl önce eşsiz bir destan yazdı. Bu destan, Türk Milleti’nin zora düştüğünde neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı oldu. İnanç, azim ve cesaretle kazanılan Çanakkale Zaferi gelecek neslimizde adeta milli şuur oluşturdu.” diyerek şöyle devam etti:

“Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir. Kadim tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’mızın da habercisi olmuştur.

Çanakkale Zaferi, tarihi destanlarla dolu aziz milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu, bugüne ve yarınlarımıza altın harflerle yazdığı bir destandır. Bizler hayatımızın her anında, bu vatan için canlarını, mallarını, sağlıklarını ve rahatlarını feda eyleyen ecdadımızın aziz hatıralarını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmakla mükellefiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere kurtuluş mücadelesi için Giresun’dan çıkan 42. ve 47. Gönüllü Alaylara Komutanlık eden Milis Yarbay Osman Ağa, Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Giresun Uşakları ile vatanı uğruna canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım