Giresun Haberleri

Depremin Hatırlattığı; Metropollerden Anadolu’ya Kesin Dönüş*

0

Bizimle neredeyse aynı nüfustaki Almanya, Türkiye’den daha küçük bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen II. Dünya Savaşından elde ettiği tecrübe ile şehirlerinin nüfusunu en fazla 3-5 milyon olarak planlamış, buna uygun olarak bütün üretimini ve nüfusunu ülke geneline yaymış, ulaşım ağını önemli ölçüde demiryolları ile örmüştür.

II. Dünya savaşında ülkesi tamamen işgal edilen Almanlar, benzer bir muhtemel işgal durumunda işgalin dışında kalan yerlerde üretime devam ederek savaşın finansmanını sağlayabilmek amacı ile nüfusu ve yatırımlarını tüm ülke coğrafyasına yaymaya karar vermişlerdir.

Allah göstermesin. Herhangi bir depremde ya da savaşta İstanbul’un yerle bir olduğunu, ya da işgal edildiğini düşünün. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti üretimin ve yetişmiş insan kaynağının kalbinden vurulmuş olur.

Bu sebeplerden dolayı bizim de deprem, savaş, salgın gibi risklere açık olan İstanbul’daki sanayi, ekonomi ve nüfusun önemli bir kısmını herhangi bir tehlike durumunda ülkeyi felce uğratmamak, kayıpları en aza indirmek ve Anadolu’yu da üretime dahil ederek üretimi ve nüfusu ülke geneline yaymak için mutlaka Anadolu’ya taşımamız gerekmektedir.

Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin kalbini deprem bölgesi İstanbul ve çeperine sıkıştırmak ve nüfus artırıcı projelerle bütçenin önemli bir kısmını Anadolu aleyhine İstanbul’a harcamak ve kısır döngü ile fasit daire içinde dolaşmak sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

Devletimiz yakın bir gelecekte metropollerdeki nüfusun önemli bir kısmını Anadolu’ya dönmeye mecbur tutmak, bu dönüşleri finanse etmek ve planlamak zorunda kalacaktır.

Kastamonu siyaseti, sivil toplumu, yöneticileri, düşünenleri bu meseleyi ele alarak ülke yönetiminin gündemine sokmalı ve metropollerden Anadolu’ya kesin dönüş için Kastamonu’nun pilot il olması için çalışmalıdır.

İstanbul’da önemli bir nüfusu olan Kastamonu’nun bu düşünceyi özümseyip, geliştirip merkezi yönetime kabul ettirmesi durumunda Kastamonu, doğal, tarihi ve coğrafi güzelliklerini yitirmeden, çarpık yapılaşmaya yakalanmadan merkezi yönetimin kaynakları ile sağlıklı, planlı bir kalkınmaya kavuşacaktır.

Pilot il Kastamonu’daki başarı diğer illere taşınacak, Kastamonu’nun önceliğinde ülke sağlıklı bir şehirleşmeye ulaşacaktır. Metropollerden Anadolu’ya kesin dönüş şarttır; Kastamonu pilot il olmalıdır.

*Fatih Köse, Kastamonu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım