Giresun Haberleri

Devlet, Şefkatini Afetzedelere Hissettirdi

0

Dereli; Mavi Göl, Kümbet, Kuzalan Şelalesi ve daha birçok doğal güzellikleri içerisinde taşıyan Giresun’un özel ilçelerinden bir tanesi. Yıllardır tamamlanamayan yoluyla Giresun siyasilerince çok konuşulsa da hem iktidar, hem de muhalif partilerin Giresun siyasetine yön veren önemli aktörlerinin doğup büyüdüğü bir ilçe olma özelliğini taşımakta.

Geçen hafta bu günlerde ilce merkezinde yaşanan afet ile ilçe merkezinin neredeyse tamamının yok olma durumuyla karşı karşıya kalması, binaların birinci katına kadar balçık ve çamurla dolması, merkezdeki is yerlerinin neredeyse hiç kullanılamayacak hale gelmesiyle Dereli tüm medyanın üs merkezi haline geldi. Sadece medyanın değil, İlgili Bakanlıkların ve ilgili bakanların da üs merkezi haline geldi.

Yağmurun durmasıyla ilce merkezini gören bu ilçe bir daha düzelemez taşınması gerekebilir ya da bu hafriyat bir yılda kaldırılamaz diye sesli düşünürken işte tam da bir hafta içerisinde devletimiz tüm imkânlarını bölgedeki afet gören yerlere ve Dereli’ye seferber etti. Başta İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere tüm Bakanlarımız hizmet yarışına girdi, hepsi de devletin varlığını, halkının yanında olduğunu, devletin şefkatini afetzedelere hissettirdi.

İlin siyasileri de, bastan itibaren arazide geceli gündüzlü koşturarak vatandaşın yarasını sarmak adına günlerce uyku uyumadı. Sayın Cemal Öztürk, Sayın Sabri Öztürk ve Sayın Kadir Aydın günlerce ilçe ilçe, köy köy dolaşarak bir an evvel mağduriyetin giderilmesi adına sahayı karış karış tarayarak biz buradayız siz merak etmeyin güvencesini mağduriyet yasayan seçmenlerine hissettirdiler. Bölge halkından tam puan aldılar. Yine Sayın Nurettin Canikli bu afette hemşerilerini yalnız bırakmadı. Tüm afet noktalarında incelemelerde bulundu. Sayın Hasan Turan ise yarı beline kadar çamura bata çıka selin ikinci günü bölgeye ulaşarak mahsur kalan vatandaşların kurtarma çalışmalarına bizzat katılarak, İstanbul Milletvekili de olsa hemşerilerinin gönlüne kendisini kazımayı basardı. Sadece iktidar vekilleri değil muhalefet milletvekili olan Sayın Necati Tığlı da afetin hemen akabinde kurmaylarıyla bölgeye geldi, çalışmalara katıldı. Kendisi de Dereli çocuğu olan Giresun Belediye Başkanı Sayın Aytekin Şenlikoğlu da çoğu yerde ifade edildiği gibi Büyükşehir Belediye Başkanı hassasiyetiyle Dereli Belediye Başkanı olan Kuzeni Sayın Zeki Şenlikoğlu’nun ve hemşerilerini yalnız bırakmayarak Giresun Belediyesinin tüm imkânlarını Dereli’ye seferber etti. Sadece Dereli değil afet geçiren diğer ilçelere de Giresun Belediyesi yardım elini uzattı. Komşu illerimizin araç parklarıyla Ağrı’dan Sivas’a, Giresun’a destek cabası, Afyonluların pankartlarla size borcumuz var diyerek kendine vazife bulması yardım ekibiyle şehrimize gelmesi bu zor günde bizleri ziyadesiyle mutlu etti ve duygulandırdı.

Sözün özü bir haftada yaşanan bu büyük afette kaybettiğimiz canlar harici diğer mağduriyetlerin girdirilmesi için gösterilen çaba kelimelerle ifade edilecek ölçüde değildi elbet, bu süreçte yalnız olmadığımızı bilmek mutlu etti. Artık gerek Dereli’de gerek Doğankent, Yağlıdere ve Espiye’de sel afetinin mağduriyetinin giderilmesi adına tüm planlamalar bakanlarımız tarafından yapılmış bundan sonra bu ilçelerimizde ve köylerimizde benzer afetlerin yaşanmaması adına çalışmalara başlanmıştır. Afet süresince bu bir haftayı yakından takip eden bir medya mensubu olarak şehrimize tüm imkânlarını seferber eden şehirlerimizin belediyelerine, derdimizle dertlenen kardeşlerimize, uykusuz araziye kamp kuran siyasetçilerimize, STK’larımıza, sayın bakanlarımıza, milletvekillerimize, üst düzey bürokratlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Tabii ki teşekkürün en büyüğü afet anından itibaren devletin tüm imkânlarını bakanlarıyla birlikte bölgeye seferber eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a. Rabbim bir daha böyle afetler yaşatmasın. Kalın sağlıcakla…

Kamil Patan / Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım