Giresun Haberleri

Doğankent’in Simgesi Olan Bayrak Boyandı

0

TKD Kuzey Enerji Üretim Anonim Şirketi Doğankent HES İşletmesi sahası içindeki denge bacasında bulunan Türk Bayrağının tadilat ve boyanma işlemi yapıldı.

TKD Kuzey Enerji Üretim Anonim Şirketin denge bacası yapısının gövde betonuna, Cumhuriyetimizin 75. yıl dönümünde 1998 yılında, 22 yıl önce, Doğankent Kaymakamlığı ve EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından Doğankent’in simgesi haline gelen bayrak, Söğütağzı Köyünden reklam tabela işi yapan Nuri Kara tarafından Atatürk ve Türk Bayrağı çizdirilerek boyatılmıştı.

Tirebolu-Gümüşhane Karayolundan da görülen bayrak, Doğankent ilçesinin ve işletmenin simgesi haline gelmişti. Türk Bayrağı yapıldığında, 25X15 metre ( 375 metre kare ) ebadı ile sınıfında Türkiye’de, üçüncü sırada yer almaktaydı.

Türk Bayrağı, üzerinden geçen yılların verdiği tahribatla boyası aşırı yıpranmış ve aşınmış olduğundan Doğankent’e gelen kaymakamlar, daire amirleri, belediye ve halkın genel talep istekleri bayrağın tekrar boyanması yönünde olmuş bugüne kadar bir işlem yapılamamıştı. Son dönemde bayrağın boyanması işlemi Kaymakamlık, Doğankent halkı ve Belediye tarafından tekrar gündeme getirilmişti.

TKD Kuzey Enerji Üretim Anonim Şirketi yöneticisi Hüseyin Öztürk, “Bu kapsamda kurum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda ilçemiz ve Doğankent HES’in simgesi haline gelen Türk Bayrağı ve Atatürk resminin tadilatına karar verdik. Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde Türk Bayrağını işletmemize ve Doğankent’e yakışır hale getirmek için kolları sıvayarak çizimini ve ilk boyasını yapan usta Nuri Kara’ya boyattık” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım