Giresun Haberleri

Dünya Direniyor!

0

Milyarlarca gökada ve bu gökadalarda milyar kere milyarlarca güneş var evrende. Ve bu güneşlerin etrafında dönen sayısız gezegen. Kimileri yok oluyor, kimileri var oluyor zamanda. Hepsi kendilerine ezelde verilmiş görevlerinin gereğini sürdürüyor. Her hareket, evrende ve zamanda bir etki yaratıp, iz bırakıyor. Bu izleri ancak ışıkları üzerinden okuyup bilgilenebiliyoruz bugün, o da sadece gözümüzün gördüğü veya üretebildiğimiz cihazların duyarlı olduğu dalga boyları üzerinden. Kim bilir hassalarımızla hissedemediğimiz ne çok çıktıları var onların.

Dünya ise bu uçsuz bucaksızlığın içinde Samanyolu gökadasının bir güneş sisteminde yer alan sekiz gezegenden biri. Aslında bunlar dokuzdu bir zamanlar. Ama dokuzuncaya benzer başka cüce gezenler de bulununca saymanın zorlaşacağını görüp gezegenlikten çıkardık onu. Bir güneş sistemindeki gezegenleri ve onların uydularını saymaktan bile aciziz sonuçta.

İnsansa, dünyada yaşayan yine sonsuz sayıda canlının tek akıllı olanı. Elbette küçük altı, küçük, büyük ve büyük üstü canlıların tümünde kendilerine yetim bir akıl var. Ama insanın aklı onlardan bir başka, tabii sorumluluğu da.

İnsan öncesi dünya, yürümüş gelmiş milyarlarca yıl boyunca. Sıcak zamanları da olmuş, soğuk zamanları da. Sular altında kaldığı zamanlar da olmuş, bir göktaşının etkisinde nerdeyse tüm canlılarını kaybettiği zamanlar da. Karaların bir arada durduğu zamanlar da olmuş, parçalanıp başka başka kıtaları oluşturduğu zamanlar da. Okyanustan patlayan volkanlarla yeni karaların oluştuğu zamanlar da olmuş, yerkabuğu hareketleriyle kıtaların yükselmesi sonucu okyanusların kuruduğu zamanlar da. Tüm bu süreçlerde her şey hep kendi merkezinde kalmış.

Ne zamanki insan dünyaya hâkim olmuş, her şey kötüye gitmeye başlamış. İnsan yaratılmışlığının mecburiyetinde, az yiyip az içip, azla giyinip azla barınıp; çok akledip çok şükredip çok hamdedip; ömrünü kötülüğün engellenmesi ve iyiliğin yüceltilmesi için harcaması gerekirken, tam tersini yaparak yaşamış hep. Yaratılmışlığını unutup yaradanlığa soyunmuş. Zaman zaman insandan ve doğadan gelen uyarıları dinler gibi olsa da, çok uzun sürmemiş bu zamanlar. Şimdilerde de terslikleri sürüyor. Halen insanların çok az bir kısmı, tüm insanların ürettiği malları sahiplenip hizmetleri tüketerek, kalan çok büyük kısmını yokluğa, yoksulluğa, yoksunluğa mahkûm ediyor. Denizde yüzen, toprakta yatan, karada koşan, havada uçan her şeyi bu az kısım kendine hasredip, ötekileri yok sayıyor. Bugün toplam insan nüfusunun yüzde birinin serveti, diğer yüzde doksandokuzunkinden daha fazla. Bu mutlu azınlığın ürettiği bilgi ve geliştirdiği teknolojinin esaretinde aklediş yeteneğini kaybetmiş insanların çok büyük bir kısmı, iyiliğin engellenmesi kötülüğün yüceltilmesi için çalışıyor. Özgürlük, eşitlik, demokrasi öykünmeleriyle geliştirilen isyan ve nisyan ile insanların sadece akılları, emekleri, umutları değil, topyekûn hayatları çalınıyor.

Ama zaman, mekân ve eşya bu adaletsizliği artık kaldıramıyor. İnsandan başka her şey insana savaş açıyor. Küresel ısınma, ozon deliği, kanser veya Covid Pandemisi, bu savaşta onların insana karşı kullandıkları silahlar sadece. İnsan, akledip edebine dönmezse bu silahlar daha da çoğalıp, derinleşip, çeşitlenecek. İnsan için, çözümün basitliği ortada ve reçete duvarda asılı beklerken, çok karmaşık karşı silahlarla mücadeleye girişmesi oluşacak geri tepmeyi büyütecek sadece.

Sonuçta, insan kendini ve dünyasını öldürüyor, ama dünya direniyor. İster dünyanın yanında yer alıp hayatı büyütün, ister insanın yanında yer alıp ölümü çoğaltın. Tercih sizin. Bu savaşta büyük devlet küçük devlet, demokrat otokrat, şarkıcı türkücü, siyasetçi akademisyen, sivil asker, kadın erkek, uluslararası kuruluş ulusal örgüt gibi kimselere ve yapılara güvenip, lütfedilmiş yetinizi unutmayın. Yeryüzü Direnişçilerine katılıp bütüncül aklınız ve ruh-beden bütünlüğünüzle çözümün paydaşı olun. Ve asla sorunun parçası olup Katillerden olmayın. İnsan öldürüyor; dünya direniyor; Sen sen ol seyretme ve musluğu kapat!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım