Giresun Haberleri

Alaşalvar Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

0

Giresunlu hemşerimiz bilim insanı TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesinde yer aldı.

Konuyla ilgili olarak Giresun Dergisi Sahibi Gazeteci Yazar Remzi Mamaşoğlu şunları söyledi “Öğrencilik yıllarından beri izlediğimiz, yurtiçinde ve yurtdışında başarılarını takip ettiğimiz, bugüne kadar yaptığı bilimsel çalışmalarla dünya çapında pek çok ödüle layık görülen hemşerimiz Doç. Alaşalvar, bu kez yeni bir başarıyla daha göğsümüzü kabarttı. Alaşalvar’ın ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları arasında’ yer alması bilimsel başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Ülkemizin en saygın bilimsel kuruluşu olan TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, 300 bin üyesi bulunan ve 75 ülkenin üye olduğu International Union of Food Science and Technology (IUFoST) tarafından ‘’IUFoST Akademi Fellow Ödülüne’’ de üç kez layık görülmüştü.

Bu ödül, Gıda Bilimleri ve Mühendisliği ve sağlıklı gıda alanında yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla ön plana çıkan seçkin bilim insanlarına ve daha önce bu birliğin başkanlığı yapan 5 bilim insanı ile geçmiş yıllarda bu ödülü alan bilim insanlarının oylaması sonucu veriliyor. 1970 yılından beri faaliyet gösteren bu bilimsel kuruluşta, bu zamana kadar dünya genelinde 281 bilim insanı bu ödülün sahibi olmuştu. Ödül her iki yılda bir yapılan kongrede takdim ediliyor.

Yaptığı araştırma ve buluşu nedeniyle kendisine ait olan ve 7 ülkede patentlenen (Türkiye, Almanya, İngiltere, Fransa, İrlanda, Güney Kore ve Japonya) siyah çaydan sağlık iddiası kanıtlanmış ve lisanslanma aşamasında olan ‘’Kolesterol düşürücü soğuk çay ve anti-diyabetik gıda takviyesi’’ sözlü sunumu yapması uygun görülmüştü.

Gazeteci Yazar Remzi Mamaşoğlu Fındık konusunda da yaptığı araştırmalarla dikkat çeken Doç. Alaşalvar, Akademi Fellow ödülünü alan ilk Türk bilim insanı olmuş ve bunu bir Türk’ün almasıyla da Türk dikkat çekmişti. Kendisi üçüncü Fellow Ödülünün de sahibi. Daha önceki yıllarda farklı bilimsel kuruluşlardan ABD, Japonya’da da Fellow Ödülü ile de ödüllendirilmişti. Bu ödülleri alan ilk Türk bilim insanı olarak tarihe geçmişti. Fellow Ödülleri dünya genelinde saygınlığı yüksek olan ve ayrıcalıklı Akademik Unvan olarak kullanılıyor. Bunların dışında, Alaşalvar TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ‘’En Başarılı Araştırmacı Ödülü’’, Sabri Ülker Vakfı ‘’Bilim Ödülü’’ ve Uluslararası Fonksiyonel Gıdalar ve Gıda Takviyeleri Birliği (ISNFF) tarafından ‘’Merit Ödülü’’ ile de ödüllendirilmişti. Ayrıca editör ve yazar olarak, Amerika ve İngiltere’deki yayın evlerinde basılmış 7 adet bilimsel kitabı bulunuyor.

Giresun Keşap Karabulduklu fındık üreticisi bir ailenin evladı olan Alaşalvar’ın kendisi de aynı zamanda bir fındık üreticisi. Birbirinden değerli yetişmiş ağabeyleri ve kardeşleri de kendi meslekleri alanında yurtiçinde ve yurtdışında başarılarını kanıtlamış ülkemize ve ilimize hizmet etmiş isimler.

Kendisini gençlik ve öğrencilik yıllarından beri tanımış olmaktan büyük mutluluk duyduğum değerli Hocam bilim insanı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar’ı tebrik ediyor, ülkemize daha büyük başarılar getireceğine yürekten inanıyorum.

Tekrar tekrar kutlarım sizi hocam”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım