Giresun Haberleri

Dünya Sıralamasında GRÜ’den İki Bilim İnsanı

0

Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümünden Prof. Dr. Erol Eğrioğlu ve Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Mükrimin Şevket Güney çalışmalarıyla 7 milyon bilim insanı arasından ilk 160 bin kişilik listede yer aldılar.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından PLOS Biology dergisinde 2020 yılında yayımlanan “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” başlıklı araştırmada farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiyi içeren liste açıklandı. Listede bilim insanları h-indeksi, yayın sayısı ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralandı.

2019 yılı verilerine göre Türkiye’den 857 bilim insanı bu listede yer aldı. Üniversitemizden 2 bilim insanının yer aldığı listede Yapay Zeka alt alanında Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümünden Prof. Dr. Erol Eğrioğlu ve Enerji alt alanında Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Mükrimin Şevket Güney bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım