Giresun Haberleri

En Büyük Alkışı Çanakçı Düzköylüler Aldı*

0

Bir somut olmayan kültürel miras örneği olarak tarihi Kazıkbeli Yaylası Otçu Göçü Şenliğinin en önemli renkleri kuşkusuz Çanakçı Düzköylü hemşerilerimiz oldu. Bilindiği üzere Kazıkbeli Yaylası’nın tarihi Türklerin Karadeniz Bölgesi’ne gelişi kadar eskidir. Türkler bölgemizde 800 yıldan fazla bir süreden beri meskûn bulunuyor tarihi kayıtlardan öğrendiğimize göre.

Kazıkbeli Yaylası; Kadırga, Sisdağı ve Güvende gibi yaylalarla birlikte Otçu Göçü etkinliklerinin yaklaşık 400 – 500 yıllık bir süreden beri kutlandığı büyük yaylalarımızdan biridir. Bu büyük geleneği yüzyıllardan beri yaşatarak günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Görele Cimide ve Tirebolu Danışman köylerimizin başını çektiği gruplardır.

Yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra tekrardan canlandırdığımız Otçu Göçü etkinliklerinin en güzel renkleri Çanakçı ilçemizden gelen Düzköylü hemşerilerimiz olmuştur.

1993’te ilk şenliği yaptığımız günden beri en büyük hayalim bu Otçu Göçü etkinliklerinin hayata geçirilmesiydi. Bu anlamda bu düşünceyi sahiplenerek hayata geçirilmesini sağlayan Söğüteli Köyü Muhtarı Mustafa Keskin’e teşekkür ediyoruz.

Düzköylü hemşerilerimiz Kazıkbeli Yaylası Otçu Göçü etkinliklerinin artık vazgeçilmez en önemli, en renkli grubu olarak etkinlerde hak ettiği yeri almaya devam edecektir. Kendilerine hem teşekkür ediyor hem de böyle bir güzelliğe vesile oldukları için kutluyoruz.

Gelecek yıllarda daha güzel, daha etkili, daha planlı ve kapsamlı Otçu Göçlerinde buluşmayı diliyoruz.

Bu arada yaylalarda düzenlenen etkinliklerin tarihlerinin çakışması hiç de iyi olmadı. Bu konuda belediye başkanlarını daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Not: Bu yıl en erken ilan edilen Otçu Göçü tarihi Kazıkbeli Yaylası’dır. Buna rağmen kendisi de bir Kazıkbeli yaylacısı olan sayın belediye başkanının aynı tarihe etkinlik koyması hiç hoş olmamıştır. Yaylaları rakip haline getirip yarıştırmayalım lütfen!

*Temel Gündoğdu, Edebiyatçı Yazar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım