Giresun Haberleri

Erkan Kaya, Esnafı Elektrik Çarptı!

0

Küçükköy Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erkan Kaya elektrik faturalarının esnafı kepenk kapatmaya zorladığını, pandemiden ve döviz artışından daha ciddi zararlar verdiğini söyledi. Kaya yaptığı açıklamada “Esnaflarımızın pandemi başlangıcın da işyerleri kapalı kaldı. Hatta zorunlu olarak birçok esnafımız işyerleri daimi kapattı. Ayakta kalanlarımızın da çoğunluğu yapılandırmalarını dahi ödeyemedi.

Tam işler açılmaya başladı normalleşme heyecanı yaşarken yüksek oranlı elektrik zamla ile baş başa kaldık. Elektrik faturalarının fahiş artışı, dolar kurunun artışını bile çok geride bıraktı. Esnaf elektrik faturalarını dükkânların camına asmaya başladı. Esnaf bu ay ne kadar elektrik faturası gelecek korkusu ile yaşamaya başladı. Esnafımın dükkânında kullandığı elektrik fiyatı aralık ayına göre 1 ay içinde %100’ün üzerinde artmıştır. Esnafımız nasıl ayakta duracak; evine ekmek, çalışanlarına maaş, işyerinin kirasını neyle ödeyecek?

Taleplerimiz;

  • Küçük esnaf tarifesi uygulanmalı,
  • Öncelikle fahiş yapılan elektrik zamları geriye çekilmeli,
  • Esnafta da kademeli tarifeye geçilmeli; alt limitin 1000 KW olarak uygulanmalı.
  • Dağıtım firmasının teminat iadesi altında, tüketicilerin hesaplarına para göndererek 1 ay sonra 10 katı olarak sözleşme yenileme adı altında teminat istemesinin önüne geçilmeli.

Bu gemide hep beraber yaşıyoruz, esnaf ve sanatkâr biterse hiçbirimiz mutlu olmayız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım