Giresun Haberleri

Eynesil Mamelli’de Yaz Yağmuru…

0

Akşam saat dokuzdan önce tek tek düşen damlalar, daha sonra sağanak yağmura döndü. Karanlık olduğundan yoğun yağmurda tabiatı gözleyemedim. Yani gündüz havada uçan kelebek, ateş böceği, sinek, arı, üvez, kanatlı karınca ve haşereler ne yapıyor? Bir deliğe kaçabildiler mi? Yoksa dere gibi akan sular içinde çarpa çarpa öldüler mi?

Yağmur gece sakindi, namazla yeniden yağmaya başladı. Artık yalnız değil. Uzaktan başlayıp, baş üstüme kadar uzanan gök gürültüsü var.

Evin camlarından ince ince yol yapıp akan damlalar, gökten sicim gibi yağan yağmur, çinko üzerinde çınlayan takırtılar dinlemeye değer. Hele bağ bahçedeki sebzelere bakıyorum. Biraz eğilmiş, iç içe girmiş, yere yatmışlar ama hallerinden memnunlar. Bir aydır kökleri doğru dürüst su içip kanamamışlardı; özellikle fındık dalları. Şimdi gelişen bebeleri var, onların da aşırı suya ihtiyacı var. Damlalar sararmış yapraklarına ilaç gibi geldi.

Çaylıklar kana kana su içiyor. Artan kısmını toprağa çekip, depolamaya gayret ediyor. Dereler kanal, yol, dağ ve tepelerden akan suları acele yoldan denize postalıyor. Bulanık ama tatlı suya yumurtasından çıkmış yavru balıklarının da ihtiyacı var.

Bitkiler gibi tüm evcil olmayan yabani hayvanlar da mesut. Günlerce bit, pire gibi hayvanlara inat, yağmur altında ıslanıp temizlenmeye çalışıyor.

Bugüne has, varsın arılar uçmasın, kestaneler ve genç çiçekler bal vermesin. Ben sabah erken başlayan yaz yağmurunu, altı saattir uzanmakta olduğum koltuktan izliyorum.

Mamellide bulunan çay ve fındık bahçeleri, benden daha mutlu, daha bahtiyar…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım