Giresun Haberleri

Felçli Hastanın Hastane Yolu Çilesi

0

Türkiye’de çok sık rastlanan yolu olmayan mahallelerden bir tanesi de Giresun’da bulunuyor. Doğankent ilçesi Güdül Köyü Güney Mahallede yaşayan felçli 77 yaşındaki Mustafa amca ile eşi, seslerini yıllardır tüm yetkililere duyurmaya çalışıyorlar. Yıllardır araç yolu olmayan bir yerde yaşayan aile için bu yol önemli çünkü on yedi yıldır felçli ve sol yanı tutmayan 77 yaşında olan Mustafa Bayram’ın, evine bu yoldan ulaşım sağlanıyor. Sol tarafının tutmamasının yanında, astım bronşit hastalığı da olan Mustafa amcanın, bir eli hep ilaçlarında. Hastane yolu onun için pek kolay değil. En az 300-500 mt. arası patika yolunu, komşuları Zafer Bayram, Mustafa Bayram ve onlarla birlikte oğlu Mehmet Bayram’ın yardımı ile el arabasında, daracık yolda iki kişi önden ip ile çekip, bir kişinin de el arabasını sürmesi ile 15-20 dakikada ambulansa veya kendi araçlarına varmasıyla sona eriyor.

Kışın ise bu yolu kullanmak imkânsız bir hal alıyor. Yolu mahalle sakinleri kürek ile açıyorlar veya Mustafa amcayı sırtlarına alıp ambulansa götürmeleri çözüm olabiliyor. Yanında ise 67 yaşındaki eşi Hayriye teyze ona yoldaş oluyor. Öyle cefakâr bir kadın ki elleri öpülesi, dile kolay tam 17 yıldır eşine bakıyor. Her işine koşturuyor ve onun yanında köy işlerine de yetişiyor. Bu zamansız yıkıcı hastalık onu da yıpratmış durumda ama yine de ne olursa olsun eşinin elini hiç bırakmamış, Hayriye teyze.

Mahalle sakinleri seslerini tüm yetkililere duyurmak istemişler ama olmamış. Seçim zamanları muhtar adayları, siyasi yetkililer gelmiş ama sadece oy istemek için gelmişler. Ellerinden tutan olmamış bu insanların. En son ise Doğankent’in bir önceki dönem Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat, bir girişimde bulunmuş ve 80 mt. taş duvar projesi çıkartmış; fakat ödenek olmayınca oda öylece kalmış. Bu mahalle sakinlerinin ve Mustafa Amcanın tek bir isteği var; bir an önce seslerini yetkililere duyurmak ve mahalleleri için yol girişimlerinin başlaması.

Haber: Seyit Güvendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım