Giresun Haberleri

Fetö’nün Askeri Okuldan Attığı Çocuklara Neden Sahip Çıkılmıyor?

0

Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 22’nci maddesinin tekliften çıkarılması için önerge veren Necati Tığlı, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Uzman Çavuşların özlük hakkı taleplerini ve FETÖ Terör Örgütünün kurduğu kumpaslar ile askeri okullardan atılarak mağdur edilen binlerce öğrencinin yaşadığı sorunları dile getirdi. Uzman Çavuşlara verilen kadro sözünden, 3600 ek gösterge taleplerine, özlük haklarına ilişkin birçok sorununun çözüm beklediğini söyleyen Tığlı, FETÖ mensubu komutanları tarafından askeri okullardan atılan binlerce öğrenci bugün bir işe girmek için AKP torpiline, referansına ihtiyaç duyuyor dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma şu şekilde: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; jeopolitik açıdan zor bir coğrafyada olan ülkemizin millî savunma sistemini oluşturan tüm unsurların eksiksiz olması gerekirken temel problemlere çözüm üretme noktasında eksik kalındığını görüyoruz. İktidar partisinin bugüne kadar askerî personelin beklentilerine ve taleplerine yönelik gerekli duyarlılığı göstermediğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca, muhalefetin tüm yapıcı uyarılarını görmezden gelen AKP iktidarının millî güvenlik politikamızı günlük siyasi gelişmelere göre nasıl şekillendirdiğini, değiştirdiğini unutmadık.

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ayrılmaz bir biçimde yer alan astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli er ve erbaşların özlük hakları, eğitim olanakları, sosyal hakları ve ekonomik imkânları iyileştirilmediği sürece asker, moral ve motivasyon açısından zayıf kalmaktadır. Hâliyle de bu sorunlar tüm orduyu bir bütün olarak etkilemektedir. Her rütbeden personelin özlük hakları, maaş ve sosyal hakları gibi konularda iyileştirmelere ihtiyaç olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir.

Sayın milletvekilleri, bu personelden bir kısmı da uzman çavuş olarak görev yapan arkadaşlarımızdır. Millî Savunma Bakanlığında 70 bin civarı, İçişleri Bakanlığında ise 55 bin civarı uzman çavuş görev almaktadır. Her rütbe ve her kademede görev yapan askerî ve sivil personel gibi 125 bin uzman çavuş Türk Silahlı Kuvvetlerinin omurgasını oluşturmaktadır.

Uzman çavuşların sosyal hakları verilmeli

Uzman çavuşların tazminat hakları, kıdem tazminatı hakları, rütbe ve kıdem ilerlemesi, astsubaylığa geçiş sürecinde çok sınırlı bir imkân sağladığı gibi, sorunları çözüm beklemektedir. Görev tanımları dışında birçok pozisyonda çalıştırılan terörle mücadelede en çok kayıp verdiğimiz uzman çavuşlara devletin üvey evlat gözüyle baktığını görmekteyiz. Ayrıca 3600 ek gösterge hükümlerinden ayrım gözetilmeksizin yararlandırılmasını istediğimiz uzman çavuşlara verilen kadro sözünün yerine getirilmesini bekliyoruz. Ayrıca sözleşmeli er ve erbaşlarımızın yol ve harcırah haklarının neden verilmediğini de sormak istiyorum. Aynı şekilde asgari geçim indirimi, çocuk yardımı, zatî tabancaların bedelsiz verilmesi, istirahat sürelerinin arttırılması taleplerinin karşılanması bekliyoruz. Hastalıktan kaynaklı subay, astsubay ve uzman erbaşlar emeklilik hakkı kazanırken uzman jandarmalar neden bu haktan faydalanamıyor?

Sayın milletvekilleri hizmetten çıkarılma gibi bir ceza yaptırımının disiplin amirinin yetkisinden çıkarılarak bir kurul etrafında alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hizmetten men cezası verecek disiplin amirinin keyfîlikten uzak hukuka uygun davranıp davranamayacağı hangi kriterlere göre belirlenecektir.

FETÖ Mağdurlarına Niye Sahip Çıkılmıyor?

FETÖ’nün yarattığı mağduriyetlere ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinden örnek vermek istiyorum: Askeri okullardan 15 Temmuz 2016 tarihine kadar binlerce öğrencinin FETÖ üyesi komutanları tarafından korkutularak, sindirilerek uzaklaştırıldığına yönelik soruşturmaları ve yürütülen operasyonları görüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerine yerleştirilen FETÖ’nün rütbeli personeli tarafından askeri okullarda eğitim gören vatansever çocuklara TSK bünyesinden ayrılmaları için sistematik şekilde mobbing ve baskı uygulandığı, işkenceye varan uygulamalara uğradıkları, şok mangalarına dâhil edildikleri, haksız yere sicillerinin bozulduğu, her türlü baskı ve haksız uygulamalara maruz bırakıldıkları, gerçeğe aykırı sağlık raporlarının tanzim edildiği ortaya çıktı. Bu şekilde okuldan atılan çocuklara yazık değil mi? Hatta bu örgütün bu çocukları meslekten ayrılmaya zorlamak için elverişli bir ortam hazırlamaya sıfırlamak denildiği hedef personelin üst amirlerle karşı karşıya getirilmesi, disiplinsizliklerin abartılması, okuldan ayrılmalarıyla ilgili disiplin hükümlerinin işletilme tekniklerinin anlatıldığı ifade ediyor. Şimdi, bu arkadaşlarımızdan -başka okullarda eğitimini tamamlayan, hatta birçoğu üstün başarılarla mezun olan ve ülkesine asker olarak değil başka alanlarda aynı özveri ve vatan sevdasıyla hizmet etmek isteyen bu çocuklardan- çalışıp hayatını kazanacak bir iş sahibi olmak isteyenler AKP torpili, referansı olmayanlar yine işsiz kalıyor. Gelin, bu çocuklara sahip çıkalım diyorum; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım