Giresun Haberleri

Gayrimenkulde Toplam Satışlar 1 Milyonu Geçti

0

Haziran ayındaki satışlar sonrasında toplam gayrimenkul satış sayısı 1 milyon 58 bin 448 oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Geçen yıl Temmuz ayında yakaladığımız bu satış rakamlarına bu yıl Haziran ayında ulaşmış olduk. Bu satışlar sonrasında 194 milyar 332 milyon 244 bin 605 liralık beyan değeri üzerinden ödenen tapu harcı ise toplamda 6 milyar 917 milyon 650 bin 16 lira oldu. Tapu harçlarındaki indirimin sona ermesi ve kredili satışların satış beyan değerlerine yansıması ile tapu harcı gelirlerinde ciddi bir artış da yaşanmış oldu” dedi.

Konut Kredisi Hacmi 246 Milyar 288 Milyon Lira Oldu

Özelmacıklı “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre 10 Temmuz itibarı ile  konut kredisi hacmi 246 milyar 288 milyon liraya ulaştı. 603 milyar 173 milyon liralık tüketici kredileri içinde konut kredilerinin hacmi yaklaşıl yüzde 40 oldu” dedi.

TKGM Entegrasyonları İşlemleri Kolaylaştırıyor

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün e-haciz, e-terkin, e-ipotek gibi işlemleri ile işlemlerin kolaylaştığını ifade eden Özelmacıklı “Son dönemde başta Web-Tapu olmak üzere birçok servis ile işlemlerin online olarak yapılabilmesine imkan sağlanmış oldu. Birçok kurum ile yapılan entegrasyonlar ile işlemlere esas evraklar tapu müdürlüğüne fiziki olarak gönderilmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım