Giresun Haberleri

Fındıkta Yeni Sezon Finaline Seyirci Kalma

0

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı; Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC)’nin yeni fındık sezonu için rekolte tahmini ardından iktidarın bir an önce yol haritasını duyurması gerektiğini söyledi.

CHP’li Tığlı, “Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC), 2020 yılı fındık sezonu için beklenen rekolte tahminlerini her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizde ki tüm kurum ve kuruluşlarından önce açıkladı ve 620 bin ton olduğunu duyurdu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı stratejiler peşinde koşanlar yine erken dönemde ve yine yüksek miktarda rekolte açıklanması aynı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üretici aleyhine yaratılan spekülasyonun tekrarı niteliğindedir” dedi.

REKOLTEMİZİ YERLİ VE MİLLİ İMKÂNLARLA BELİRLEYELİM

Temmuz ayı içinde gerçekleştirilecek çotanak sayımı ile gerçeğe en yakın rekoltenin belirleneceğini biliyoruz, fakat önceki yıllarda da defalarca dile getirdiğimiz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı  gecikmeden ve piyasanın üretici aleyhine manipüle edilmesine fırsat vermeden bir an önce şu ana kadar tespit edilen tahmini rekolte değerlendirmesini açıklamalı diyen CHP’li Tığlı, “Bizim bahçemizdeki ürün miktarını INC, Amerika’dan tespit edebildiğini söylüyorsa, biz neden yapamıyoruz” diye ekledi.

CHP’li Tığlı, “Dünya rekoltesini 84 bin stokla 1 milyon 122 bin ton açıklayan INC’nin İtalya ve Gürcistan için tahmin ettiği rekolte miktarlarının gerçekleşme olasılığı görülmemektedir. Dünya fındık üretiminin en az yüzde 70 – 75’ini gerçekleştiren ülkemizde ki rekolteyi 620 bin ton olarak değerlendiren bu kurumun dünya genelini 900 bin ton civarı göstermesi beklenirken 1 milyon bandının üzerinde göstermesi fındık üreticimize ürünün rakipsiz değil sana mecbur değiliz mesajı olabileceğini düşünüyorum. Çok yakın zamanda dünya da üretim artıyor, fındıkta liderliğimizi kaybediyoruz, rekabet etmek için fındık fiyatları düşük olmalı sözlerini duyarsak hiç şaşırmayalım bu taktikler yıllar önce de denenmişti zira bu lobilerin tek amacı tartışmalar eşliğinde fiyatların aşağıya çekilmesidir” vurgusunu yaptı. Tığlı, Pandemi süreci tarımsal üretimin değerini bir kez daha ortaya koymuştur. Her ülke tarımsal faaliyetlere daha etkin destek açıklaması yapıyor,  dünyada fındığa olan talebin arttığını her kesim dile getiriyor. İktidarın bu sezon fındık fiyatına yönelik tutumu bu konudaki genel yaklaşımına örnek olacak ifadelerini kullandı.

SEZON 27 TL’DEN DÜŞÜK AÇILMAMALI

Piyasaya 24 TL’den 20 bin ton fındık satışı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ne 600 bin tonluk talep geldiğini söyleyen Necati Tığlı “şimdi 24 TL’den düşük sezon başlangıcı yönündeki baskılarına iktidar kesin bir tavırla set çekmelidir. TMO’nun 16-17 TL aralığında aldığı ürünü 24 TL’den satarken talebi karşılayamaması göstermiştir ki üreticimizin destekleme alımı ve taban fiyat uygulaması yoluyla piyasaya terkedilmemesi zorunludur. TMO ve nihayetinde ülkemiz destekleme alımlarıyla maddi kayıp yaşamamakta, bilakis fındığımız hak ettiği fiyatlardan değerlendirildiğinde üretici ve ülkemiz daha büyük kazanç elde etmektedir. TMO’nun sattığı fındık fiyatını dahi bu sezon üreticiye çok gören kesimlere tahammül edemeyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Ancak bu Bakanlığın ve iktidarın buna fırsat tanımamasıyla mümkün olabilecektir. İktidar için iki seçenek bulunmaktadır, birincisi ya sınırlı sayıda fındık ihracatçısı ve alivre satış yapan kişi kazanç elde edecek, ya da fındık üreticisinin tümü ve ülkemize girecek döviz miktarında artış sağlanacaktır.

600 bin ton fındığı 5 lira ucuzdan alıp 3 milyar liraya Avrupalı’ya peşkeş çekme mantığıyla hareket edeceklere vatanını seven üreticisine sahip çıkan ihracatçı diyebilir misiniz? 1000’er vagon (20 bin ton kabuklu) alivre yaparak, başkalarına 1 lira kazandıracağım diyerek bu ülkenin, milletin 1 milyar lira kaybetmesine sebep olan kim varsa vatan hainidir” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR TEMMUZ AYI ORTASINA KADAR TABAN FİYAT AÇIKLAMALI

Geçtiğimiz yıl açıklanan taban fiyatın daha yüksek olabileceğini kısa süre içinde hepimiz gördük. Dövizde meydana gelen artış, gerçek rekolte değerleri ve fındığa olan taleple birlikte fiyatlar yükselmişti. Aynı koşullar bu sezon içinde geçerlidir. Üretim ve girdi maliyetlerinin artışı rekor düzeyde oldu. Tüm bu hususların göz önünde bulundurularak TMO’nun en geç Temmuz ayı ortasına kadar,  27 TL’den az olmamak üzere destekleme alımı yapacağını duyurmasının büyük bir önem taşıdığını ifade eden CHP’li Necati Tığlı sözlerine iktidara olan aşağıdaki önerileri ile devam etti.

  • Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yapılan hatalardan ders çıkararak bu yıl fındığa dair izleyeceği yol haritasını,  hasat öncesi başta üreticimiz olmak üzere her kesime açık bir dille duyurmalıdır.
  • Rekolte Tespit Komisyonlarından alınan bilgilerin ürün toplanıp satıldıktan sonra kamuoyuna paylaşılması alışkanlığı terk edilmelidir.
  • Ülkemizdeki fındık rekoltesine ilişkin sağlıklı veriler, piyasa manipüle edilmeden bir an önce duyurulmalı aynı hassasiyet taban fiyat desteklemesinde de gösterilmelidir.
  • TMO tarafından yapılacak alımlarda ürün miktarı sınırlaması piyasanın fiyatı daha aşağıya çekmek için son kozu olduğundan kota uygulamasına gitmeden alım yapılacağı ilan edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım