Giresun Haberleri

Fiskobirlik ve Çikolata Fabrikası

0

Cumhuriyetin ülkemize kazanımlarından olan üretici birliklerinden biri de 28 Temmuz 1938 tarihinde kurulan kısa adı FİSKOBİRLİK olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğidir. Bu kurumu bölgemizde olması itibariyle biraz biliyorum, birçok badireler atlattı. Kâh siyasi iktidarların ihtirasına kurban oldu. Kâh ülkemizde özelikle devlet teşekkülü olan kurumsal yapıların karşılaştığı beceriksiz yönetimsel hataların kurbanı oldu. Belki de bu idareciler ister istemez bu cendereye kurban oldular. Olan aslında kendi değerine tabiri caizse kendi malına sahip çıkmayan üreticilere olmuştur. Fazla derine inmemekle beraber ancak şunu da hatırlatmadan geçersek kendimize ihanet etmiş oluruz. Ak Parti iktidara geldiğinde zaten FİSKOBİRLİK elden gitmişti. Zamanın yönetim kurulu başkanı Salih Erdem vardı ve yıldızı yeni hükümetle uyuşmamıştı. Bir müddet bekleyen iktidar Fiskobirlik’e ciddi anlamda finansman sağlamıştı. Tabii ki hükümetin de burada yanlış yönlendirmeden hatası yok muydu tabii ki vardı. Aldığımız duyumlara göre bu para üretici yerine Trabzon’da iş merkezi açılışında Sanatçı Tarkan’a reklam ücreti gibi harcamalarda kullanıldığı Giresun ve ülke basınında gündemde gelmişti. Oysaki İspanya’da top koşturan Giresun evladı Nihat Kahveci’nin bir kargo şirketinin reklamında oynaması bence Tarkan’dan daha etkili olmuştu. Sonra üreticiye para bulamayan birlik yönetimi tek çareyle teslim bayrağını çekmişti. Bu arada hükümet de yanlış veya doğru tarımsal birlik olan TMO’yu devreye sokmuştu. Bir süre sonra Yaşar Pamuk yönetim kurulu başkanı oldu. Hükümet desteklemediği için çok mücadele etmesine rağmen birliği düzlüğe çıkarmayı başaramadı. Yasar Pamuk başkanın da hakkını teslim edelim.

Sonra Lütfi Bayraktar diye bir yiğit adam çıkmış adeta taşın altına elini değil başını koymuştu. Yönetimi aldıktan sonra öyle bir mücadele verdi ki bu kaçar yarın bırakır bıkar bu işten dediler ancak başkan ve yönetim kurulu öyle bir mücadeleye girdi ki hem personele maaş ödemeye hem de bilançoyu düzlüğe çıkardı. Hiçbir yerden para bulamazken şimdi yatırım yapacak seviyeye geldi. Giresun ve Fiskobirlik camiası kendisini unutmayacaktır.

Gurbetteki naçizane Giresunlu bir medya mensubu olarak kendilerine teşekkür ederim, sahasında bu teşekkürü yapmışımdır. Geldiğimiz noktada Fiskobirlik yatırım noktasında bir çikolata fabrikasıyla ilgili kamuoyundaki gündem fabrikanın Adapazarı’na yapılacağı gibi söylemler var. Ak Parti İl Başkanı Kenan Tatlı’nın açıklamaları “Fındığa değer veriyoruz. Fındıkla ilgili yatırım yapan ve yapmak isteyen özel sektöre yardımcı olduk. Fiskobirlik’e Bulancak 2 Sanayi Bölgesinde 24 dönüm yer tahsis ettik. Fındık ve Fiskobirlik bizim için değerlidir. Fiskobirlik yönetimi şehrimize fındıkla iliği bir şeyler yapmak istiyorlarsa yardıma hazırız” diye beyanat verdi.

Adapazarı konusuna gelince Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Söğütlü’ye kurmayı planladığı çikolata fabrikası için işin uzmanı Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’dan teknik bilgi aldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Denildiği gibi Fiskobirlik bir yere gitmiyor. Giresun’da ve Karadeniz Bölgesinde büyümeye devam edeceğini ve önümüzdeki günlerde Fiskobirlik adına güzel haber alacağımızı öğrenmemiz de bizleri memnun etmiştir.

  • Aydın Kömürcü, Giresun Medya Platformu Saymanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım