Giresun Haberleri

Gâvur Dağlarındaki Mevzilerde Mermi Kalıntıları Bulundu

0

Alucra Merkez Derneği 1.Dünya Savaşında Kafkas Cephesinin dağılması nedeni ile ivedilikle Mareşal Fevzi Çakmak komutasında kurulan Tirebolu -Refahiye hattında işgal edilemeyen tek mevzi olan Alucra Gâvur Dağlarındaki tarihi gizemi gün ışığına çıkarmakta kararlı.

Derneğin logosu ve tüzüğünde yer alan Gâvur Dağlarının tarihteki sayfasını günümüze taşımak isteyen Alucra Merkez Derneği Başkanı Aydın Bodur konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Gâvur dağlarına bir anıt, her yıl düzenli bir anma programı ve yürüyüş, bir belgesel, resmi tarih kitaplarında yer, TRT’de programlar yapılıncaya kadar çalışmalarımız devam edecek. Fotoğrafta gördüğünüz alanın tamamı bir savunma cephesi; her bir noktasında ya mevzi, ya askeri ev, ya hastane, ya kabir, ya toprağında kurşun, netice savaşa dair bir iz var.

Fotoğraflarda gördüğünüz kurşunlar da bu bölgeden çıkan kurşunlar. 100 yıl geçmesine rağmen bugün basit bir detektörle bulunan yüzlercesinden bir kaçıdır. Dolu, patlamamış ve şunu iddia ediyoruz; bu dağlarda silah dolu depolar, kap kacak yatak yorgan dolu koğuşlar, bu dağlara emanet edilmiş toplar çıkacak bir gün, bitkin bir halde bölgeden çekilen askerimizden bize emanet; yazın bir kenara. Ve bir de, sağında ve solunda maden arama çalışması yapılan bu dağları siyanürden korumanın tek yolu buraların sit alanı ilan edilmesidir. Sahi sırtınızı yasladığınız bu dağlara kaç kez gittiniz, Çalgan, Çakmanus, Karabörk, Zun ve Zıhar’daki şehitleri anılmak ve bir Fatiha okumanız için sizi bekliyor” dedi.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım