Giresun Haberleri

Giresun Çay Üretiminde de İddialı

0

Üreticiler ile birlikte çay toplayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun’da yetişen çayın, Giresun fındığı gibi ülkenin en kaliteli çayı olduğunu belirtti.

Eynesil’de faaliyet gösteren Amber Çay San. ve Tic. AŞ tarafından Ören Beldesinde çay hasadı etkinliği düzenlendi. Buradaki etkinliğe katılan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, iklim ve toprak yapısı nedeniyle yüksek kalitede olan Giresun çayına gün geçtikçe ilginin arttığı belirtti. Üreticiler ile birlikte çay toplayan Başkan Çakırmelikoğlu, ilk sürgün çay sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Giresun’un fındıkta olduğu gibi çayın da en kalitesine dikkat çeken Çakırmelikoğlu, “Giresun’un doğusundaki toprak yapısı çay ve fındık tarımı için oldukça verimlidir. Hepimizin de bildiği gibi Giresun denince akla fındık ve çay gelir. Fındık ve çayın Giresun ekonomisine katkısı çok büyüktür. Giresun kalite çayı fındıkta olduğu gibi çok yüksek bir kaliteye sahip bir çaydır. Giresun fındığı bilindiği üzere dünyanın en kaliteli fındığıdır. Ülkemizde fındık ‘Giresun’ kalite ve ‘levant’ kalite fındık diye geçmektedir. Levant kalite fındık, Giresun fındığı haricindeki tüm fındıkları levant kaliteli fındıktır. ‘Giresun Kalite’ fındık lezzetini nereden alıyor diye sorarsanız, toprağın mineral yapısından ve ilimizin ikliminden almaktadır. Çayımızda aynen fındığımız da olduğu gibi lezzetini ve tadını toprağından ve ikliminden almaktadır” dedi.

Giresun’da çay sektöründe 11 işletme ve paketleme tesisi bulunduğunu belirten Çakırmelikoğlu,” Bu işletmelerde yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağlanmaktadır. Fındığın ve çayın ilimize yüksek oranda bir ekonomik katkısı vardır. Burada yaptığımız bu etkinlik ile çayımızın daha iyi tanıtımı gerçekleştirilecektir. 1. Sürgün çay hasadımız hayırlı olsun” dedi.

Bölgemiz Çayına Olan Talep Artmaktadır

Amber Çay Sanayi A. Ş Koordinatörü Şevket Alaeddinoğlu ise, sosyal sorumluluk anlayışı ile kooperatif zihniyetinde kurulan Amber çayın günlük 260 ton yaş çay işleme kapasitesine çıkarak, Doğu Giresun Bölgesinin en büyük çay fabrikası olduğunu kaydetti.

Alaeddinoğlu, “Amber Çay Sanayi A.Ş 1988 yılında Asım Kaya öncülüğünde 80 çay müstahsilinin bir araya gelerek Giresun İli Eynesil ilçesinde günlük 20 ton yaş çay işleme kapasitesi ile kurulmuştur. En önemli kuruluş amacımız, o tarihte Devlete ait çay fabrikasının kapasite yetersizliği ve çay alım politikalarından kaynaklı sorunlar nedeni ile üreticinin yaş çaylarını satamaması, çayların ziyan olması gibi mağduriyetlerinin giderilmesidir. Fabrikamızda ilçemizde ve çevre ilçelerde üretilen yaş çayları işleyerek, bölge halkının refahına katkı sağlamaktayız. Aynı zamanda tüketiciye doğal aroması yüksek, rengi dingin ülkemizin en kaliteli çayını sunmaktayız. ” dedi.

Doğu Giresun Bölgesi çaylıkları Keşap ilçesi sınırlarından başlayıp Espiye, Güce, Tirebolu, Görele, Çanakçı ve Eynesil ilçesini kapsadığını belirten Alaeddinoğlu, “Çay bahçelerinin çok büyük bölümü Eynesil, Tirebolu ve Güce ilçeleri hudutları içerisindedir. Bölgede yılda ortalama 35 bin ton yaş çay yaprağı hasadı yapılmaktadır. Bu yaş çay yaprağından yıllık ortalama 7 bin ton kuru çay elde edilmektedir. Bu da Türkiye kuru çay üretimi yüzde 3’üne denk gelmektedir. Bölgemiz çayının kaliteli olmasındaki en önemli nedenler, toprak yapımızda yer alan bakır oranın çok düşük ve diğer ağır metallerin yok denecek kadar az olması, kararında yağmur, güneşi bol olması ve çay fidanlarının genç olmasıdır. Bütün bunlar yan yana geldiğinde üretilen siyah çayda, kendine has aroma ve dingin bir renk ortaya çıkmaktadır. Buda bölgemizin çayında daha yüksek kalite ve farklı bir lezzet olarak kendini göstermektedir. Bu bölgenin çayı tüketicinin damağında kalıcı bir tat bırakmakta, bu nedenle her geçen gün bölgemiz çayına olan talep artmaktadır. Doğu Giresun Bölgesinde yılda yaklaşık 7 bin ton siyah çay üretilmesine rağmen 20 bin ton civarında başka bölgelerden gelen çaylar bu bölgenin çayı gibi lanse edilerek piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle Bölgemiz çayına olan güven ve beğenilme oranı şikayetler ile düşme eğilimi göstermektedir.

Bizler, bölgemiz çiftçileri tarafından yetiştirilen ve güvenilir firmalar tarafından imal edilen Türkiye’nin en kaliteli çaylarını üretmekteyiz. Bölgemiz çiftçileri tarafından toplanan yaş çayları alıp, güvenilir firmalar tarafından imal edilen Türkiye’nin en kaliteli çaylarını satın almaları, tüketicilerden beklentimizdir” diye konuştu.

Eynesil’deki çay hasadı etkinliğine Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Borsa Genel Sekreteri Eren Nizam, Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, Turizm İl Müdürü Kemal Gürgenci, Ören Belediye Başkanı Mustafa Eren, Amber Çay Sanayi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kara, koordinatör Şevket Alaattinoğlu ve üreticiler katıldı.

Haber: Ahmet CEYLAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım