Giresun Haberleri

Giresun’da Ulaştırma ve Altyapı Yatırımları 8 Milyara Ulaştı

0

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk, Giresun’da ulaştırma ve altyapı yatırımlarının 8 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Ulaşım ve altyapıda Türkiye’nin çağ atladığına dikkat çeken Öztürk; ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki hükümetlerimiz döneminde Türkiye, ulaştırma ve iletişim alanında dünyanın gıptayla baktığı bir ülke haline gelmiştir. Bu dönemlerde yapılan devasa yatırımlardan Giresun da payına düşeni almıştır. İlimizde vatandaşlarımızın önüne bölünmüş yollar serilmiş olup, günümüzde havayolu taşımacılığı rutin hale gelmiştir’ dedi.

Giresun’da ulaştırma ve altyapı alanında 2002-2020 yılları arasında yapılan çalışmalara değinen Öztürk; ’Giresun’da 2002 yılında 28 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğu, 2020 yılında 120 kilometreye ulaşmıştır. Bu sayede trafikte zaman tasarrufu, akaryakıt tasarrufu, trafik güvenliğinin artması, kazaların azalması ve kazalardaki ölüm oranlarının düşmesi sağlanmıştır. Giresun’u diğer şehirlere bağlayan devlet yolları 335 kilometreye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yolları 439 kilometreye ulaşmıştır. Böylece toplamda 774 kilometre yol ağı ile Giresun’a erişim daha hızlı ve güvenli hale gelmiştir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın deniz dolgu yöntemiyle inşa edilen tek havalimanı olan ve altı yıl önce açılan Ordu-Giresun Havalimanı’nda ise bugüne kadar 39 bin 189 uçuş gerçekleştirilmiştir. Bu uçuşlarda yolcu sayısı ise 5 milyona ulaşmıştır’ dedi.

Giresun’da devam eden bazı ulaştırma projelerine ilişkin de bilgiler veren Öztürk; ‘Doğu Karadeniz’i İç Anadolu’ya ve Akdeniz’e bağlayan Giresun-Dereli- Şebinkarahisar-Alucra-Çamoluk Devlet Karayolu üzerinde kış aylarında büyük engel teşkil eden 2.200 rakımlı Eğribel Geçidi’nde tünel yapım çalışmaları devam etmektedir. Tünel içindeki kazı ve destekleme çalışmaları bitti. Şu anda betonlama yapılıyor. Giresun – Dereli Karayolu Projesi güzergâhında ise çalışmalar hızlanmıştır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda inşa edilen 6 tünelden 4’ü trafiğe açıldı. 14 köprüden 13’ünün imalatı tamamlandı. Geriye kalan son köprünün ise % 95’lik kısmı bu hafta tamamlanıyor. Bu güzergâh inşallah yılsonuna kadar bitirilmiş olacak. Bu çalışmaların yanı sıra, ilimizde birçok güzergahta daha karayolu çalışması devam etmektedir. Bu yatırımların da kısa süre içerisinde tamamlanmasının yakın takipçisiyiz. Giresun Limanı ise yapılan yatırımlar neticesinde mevcut potansiyeliyle Amerika, Avrupa, Rusya ve birçok ülkeye ihracat ağırlıklı faaliyet göstermeye başladı. Artık büyük tonajlı gemilerin yanaşabildiği Giresun Limanı, doğrudan ve dolaylı olarak ilimiz ekonomisine ve istihdama önemli katkı sağlamaktadır. Tüm bu yatırımlar incelediğinde 2002-2020 yılları arasında ulaştırma ve altyapı alanında ilimize 7,8 milyar lira yatırım yapıldığı görülmektedir’ dedi.

Ulaştırma ve altyapı projelerinin artarak devam edeceğini belirten Öztürk; ’Giresun’da ekonominin, ticaretin ve turizmin gelişmesi için ulaştırma ve altyapı projelerini çok önemsiyoruz. Bu projeler bölgemizde lojistik bir güç olmak, yatırımlara uygun ortam hazırlamak, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimi yaygınlaştırmak gibi orta ve uzun vadeli hedeflerimize katkı yapacaktır. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda ilimizde ulaştırma ve altyapı yatırımları artarak devam edecektir’ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım