Giresun Haberleri

Giresun’daki Felaketle İlgili Çarpıcı Gerçek!

0

Giresun ve ilçelerinde etkili olan sağanak bölgede büyük felakete yol açtı. Yedi kişi can verdi, dokuz kişi hâlâ kayıp, yüzlerce ev ve iş yeri de hasar gördü. Tirebolu’da beş jandarma ve bir iş makinesi operatörünün sele kapılmasına neden olan menfezin bulunduğu arazinin sahibi Ahmet Karadeniz, dere çevresindeki çakıl ocaklarının menfezin altını boşalttığını söyledi. 71 yaşındaki Karadeniz, “Olası bir selde felaket yaşanır diye Karayolları Şefliğine gittim, dilekçe verdim. ‘Bir şey olmaz’ deyip, beni geri gönderdiler” ifadelerini kullandı.

Giresun’da önceki akşam meydana gelen sel sonrası mahsur kalan vatandaşlara yardım etmek için yola çıkan ve içinde beş jandarmanın bulunduğu araç Tirebolu-Doğankent-Torul Karayolunda bulunan bir menfezin çökmesi sonucu azgın sularda kayboldu. Kaybolan jandarmalardan üçünün cansız bedenine ulaşılırken, iki asker ve bir iş makinesi operatörünü arama çalışmaları sürüyor.

Tirebolu’nun Karaahmetli Köyünde yaşayan ve çöken menfezin kendi arazisinden geçen yolda bulunduğunu ifade eden Ahmet Karadeniz, SÖZCÜ’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Karayollarına Gittim, ‘Bir Şey Olmaz’ Dediler

Karayolları Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğü’ne 14 Şubat 2020 günü dilekçe verdiğini belirten 71 yaşındaki Karadeniz, “Üç yıldır dereden çakıl ve kum çıkaranlarla uğraşıyorum. Dere yatağından kum, çakıl çıkararak menfezin altının boşaltıldığını gördüm. Birkaç kez buradaki karayolları şefliğine gittim. ‘Bir şey olmaz’ diyerek beni geri gönderdiler. Sonra 10. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdım” diye konuştu.

15 Gün Önce Haber Verdim, Gelmediler

İlkokul mezunu olduğunu, yazdığı dilekçede dili döndüğü kadar durumu anlattığını belirten Ahmet Karadeniz, şunları söyledi: “Burada 1980 ve 1988 yılları arasında su taşkınları oldu. Menfez, taşkın suyu kaldırmadı. Balçık doldu. Bunu da onlara hatırlattım. Menfezin giriş ve çıkışlarının sağlam dolguyla en az 50 metre doldurulmasını istedim. Önce dilekçeme cevap verdiler sonra buraya gelip menfezin ön tarafına beton bloklar koydular. Ama bu blokların menfezle alakası yoktu. Selden 15 gün önce telefon edip bunu durumu da bildirdim. Geleceklerini söylediler ama gelmediler. Selde gördük ki bloklardan eser kalmadı. Çakıl kum ocakları nedeniyle menfezin ön tarafında 30-40 metre uçurumlar oluşmuştu.”

Kaynak: İsmail AKDUMAN / Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım