Giresun Haberleri

Harşıt Savunması Kitabı Yayınlanarak Satışa Sunuldu

0

Kıymetli kardeşimiz Adnan Yazıcı hocamızın çok ciddi emek vererek belge tarayarak Osmanlı İmparatorluğunun; Balkanlardan Ortadoğu’ya cepheleri bir bir düşerken Harşıt Vadisi’nin Rus işgaline direnişinin (1916-1918) o günkü asker ve komutanlarımızın günlüklerine dayanarak gün ışığına çıkarılmış, tarih yazınına derli toplu koyulmuş, bu konuda yapılacak birçok çalışmaya da referans teşkil edecek arşiv belgelerine dayalı muhteşem bir akademik çalışması olan Kafkas Savunmasının son kalesi olan ”Harşıt Savunması” kitabı yayınlanarak satışa sunuldu.

Bu toprakların bizlere vatan olarak nasıl bırakıldığının belgeli anlatımı… Harşıt Savunması sonrasında Kurtuluş Savaşına burun kıvıran, küçümseyen, kulp takma çabası içinde olan bugün yapılan ufak tefek kıytırık bazı şeyleri olağanüstü işlermiş gibi sunanlar ve Harşıt Vadisini ranta 3-5 sermaye sahibine peşkeş çekenler çok iyi okumalı.

  • Tarihçi şahsiyetlerden çok özür dileyerek, tarihsel kişisel bir yorumumu da belirtmek isterim. ”Harşıt Savunması” Rusya’da çarlık rejiminin sona ermesine neden olan önemli dinamiklerden biridir, bence.
  • Ebediyete intikal etmiş ”Şehit ve Gazilerimizi” rahmet saygı ve minnetle anıyorum.
  • Bayburt, Gümüşhane, Torul, Öz Kürtün, Kürtün(Uluköy), Doğankent ve Tirebolu’ya Harşıt Vadisi’nin kıymetli evlatları; bu şehit yadigarı vadimize ve tarihine sahip çıkalım.

Adnan Hocam, eline, emeğine, yüreğine sağlık. Harşıt evladı olarak çok büyük bir işe imza attın ve bu çalışmayı tarihe mal ettin.

Bu vesile ile Yüksek Lisans Tezinin yapılmasına destek veren ve tez danışmanı olan Prof. Dr. Sezai Balcı’ya, yerel anlatılarıyla katkı sunan Seyit Güvendi abiye ve bu esere katkı sunan herkese minnet duygularıyla teşekkür ederim.

Ayrıca; Adnan Hocamızdan öğrendiğime göre; 11.Kafkas Tümeni Komutanı Kaymakam (Yarbay) Mehmet Zekeriya Efendi’nin vasiyeti olan Kabaktepe Kahramanı Şehit Mülazım (Teğmen) Ziya Efendi’nin isminin Kabaktepe Şehitliğine verilmesi dileğiyle.

*Haşim Birol Tekin – Doğankent Eski Belediye Başkanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım