Giresun Haberleri

Hava Yolculuğunda Önlemleriniz Yeterliyse Korkmayın

0

Tüm dünyaya yayılan ve pandemi halini alan Koronavirüs ( Covid-19) salgını toplum sağlığını etkilediği kadar iş hayatını da etkisi altına aldı. Bu salgından en çok etkilenen sektör ise uçuşların durdurulmasıyla havacılık sektörü oldu.  Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (eurocontrol) tarafından yayınlanan raporda, pandemi krizinin başlangıcı olan Mart-Haziran ayları arasında haftalık uçuş sayılarındaki ortalama düşüş %80 oranındaydı. Yaz aylarında ise turizmin hareketlenmesi ve alınan Covid-19 önlemleri ile bu oran son 6 ay biraz daha iyimser duruma geçerek %50 oranına ulaştı. 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi Alper Gürcan, havacılık sektöründe Covid-19 karşı alınan önlemleri anlattı. Gürcan ’’Bu dönemde eğer seyahat etmek zorundaysanız, önerilen tedbirlere gereken uyumu gösterdiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamadan güvenle yolculuğunuzu yapabilirsiniz’’ dedi. 

Hastalık yayılmaya başlamasıyla birlikte tüm dünyada havacılıkla ilgili çok fazla düzenlenmeye gidildi diyen Gürcan uçak içi alınan önlemleri şöyle sıraladı: ’’İlk olarak uçakta maske takmak zorunlu tutuldu, koltuk değişimlerine izin verilmemesinin yanı sıra sıcak yemek servisi kaldırıldı. Bunların yanı sıra misafirlerin seyahat sağlığını korumak amacıyla iki yeni uygulama hayata geçirilerek hijyen seti dağıtılmaya ve uçaklarda bir hijyen memuru görevlendirmeye başlandı. Seyahat sırasında ise teması azaltmak adına kutu içinde ikram verilmeye, kabin memurlarının yönlendirmesiyle ve anonslarla yan yana oturan yolcuların sırayla yemek yemesine ve mesafeyi korumak adına ise kademeli iniş biniş prosedürü uygulanmaya başlandı. Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda ise her uçuştan sonra uçaklar dezenfekte edilmeye başlandı.’’ 

 

Uçaklarda bulunan HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri) tipi yüksek verimliliğe sahip filtrelerin en önemli unsur olduğuna değinen Gürcan ’’Bu sistem virüs ve bakteri gibi hava yoluyla taşınan toz parçacıklarını %99.99’un üzerinde filtrelemektedir. Böylece kabin içinde her 3 dakikada mümkün olabilecek en iyi hava kalitesine ulaşılmaktadır’’ dedi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi Alper Gürcan havalimanlarında alınan önlemlerle ilgili ise şu bilgileri verdi: ‘’Öncelikle havalimanına maskesiz giremez. Biletsiz yolcunun havalimanına girişi yasaklandı. Tüm yolcuların vücut sıcaklıkları termal kamera ile ölçülüyor. X-ray’lerden geçen her bagaj, yürüyen bantlar ve terminal binası UV (Ultraviyole) ışını ile temizleniyor. Sosyal mesafe kurallarına uyulması adına bilgilendirici görseller mevcut, terminal içine devamlı temiz hava veriliyor. Sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına kontrol eden hijyen ekipleri mevcut ve yer hizmetleri yolcu otobüsleri ise istisnasız her kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir’’ ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım