Giresun Haberleri

Mayıs Yedisi Şenlikleri Kutlu Olsun

0

Ak Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı Mayıs Yedisi şenliklerinin başlaması nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Tatlı açıklamasında “Geleneği yıllardır sürdürdüğümüz bölge halkımız arasında “Mayıs Yedisi”, “Su Bayramı”, “Deniz Bayramı” veya kısaca “Yedi” olarak bilinen bu bayramımız pandemi sürecinin etkileri azalmasıyla yeniden eski coşkusuyla kutlamanın sevinci içeresindeyiz. Her yılın Mayıs ayında 20. gününde ulusal bir şenliğe dönüştürdüğümüz bugünde,  gelenek ve göreneklerimize sahip çıkarak, gelecek kuşaklarımıza aktarmanın sorumluluğu bilincindeyiz.

Böyle bir kültür geleneğinin 3 bin yıldır yaşatılmasından dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtiyor, gelecek yıllarda da yaşatılmaya devam edeceğine inanıyoruz. 3 bin yıllık mitolojik bir geçmişe dayanan Uluslararası Giresun Aksu Festivali’nin 45.’sini kutluyoruz. Böyle protokol bazında şenlikler gerçekleştirilmeden öncesinde de halk kendiliğinde Mayıs Yedisinde bu şenlik alanındaki dere ile denizin birleştiği alana gelerek ritüelleri gerçekleştirmekteydi. Bu açıdan bakıldığında 3 bin yıllık bir geçmişle en eski şenliklerden bir tanesidir.

Bu konuda kültürümüzü sahip çıkmak adına 19-22 Mayıs tarihleri arasında Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen Giresun Aksu Festivaline tüm hemşerilerimi bekliyorum. Mayıs Yedisi Şenliklerini kutlar, tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve esenlikler dilerim” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım