Giresun Haberleri

Meslek Liseleri, Ekonominin, Sanayiin ve İstihdamın Kapısıdır…*

0

Çağımızın en büyük sorunu nedir diye sorulduğunda herkesin tereddütsüz söyleyeceği iki şey; işsizlik ve toplumun ahlaki değerlerden uzaklaşmasıdır.

Bu sorunların çözümü önümüzde açık ve net olarak durmaktadır. Eğitim anlayışımız ve eğitim politikamızdır.

Ülkemizde Meslek Liselerine şaşı bakan Anadolu Liselerini önceleyen lise eğitimi var.

Meslek liseleri, ekonominin, sanayiin ve istihdamın kapısıdır…

Bugün ise üretim, sanayi, nitelikli ara eleman bulamamaktan şikâyetçidir…

Çocuklarımız ilköğretimden sonra kabiliyetlerine göre mesleğe yönlendirilmelidir…

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de birinci sorun olarak önümüzde duran işsizlik, aslında iş olmayışından değil mesleki bilgi ve donanımdan yoksun lise mezunu işsizler ordusudur.

Öğrenci velileri istiyor diye üniversiteye gidebilecek yetkinlikte olmayan öğrencileri Anadolu Liselerine yığmak ve pedagojik olmaktan uzak, kalabalık, eğitilebilir ve yönetilebilir olamayan sınıflarda 4 yıl boyunca hapsetmek, ülkemiz için bir kayıptır. Kaldı ki Anadolu Liseleri de önceki Anadolu Liseleri değildir.

Meslek liseleri desteklenmelidir. Üniversiteye girişte ek puan verilmelidir. Makine bölümü mezunu makine mühendisliğine gitmek istediğinde ek puan almalıdır…

28 Şubat sürecindeki psikoloji, bazı alanlarda hala devam etmektedir… Meslek liseleri dolaylı olarak kapatılmaya zemin hazırlanmaktadır.

Ayrıca meslek liselerini istekli ve başarılı öğrenciler tercih etmemektedir.

Her yıl ortaöğretimi bitiren gençliğimiz vasıfsız işçi olarak, toplumda işsizler ordusuna katılarak, masa başında oturacağı iş aramaktadırlar. Aynı şey birçok üniversite mezunu içinde geçerlidir.

Devletimiz her alanda ve eğitim alanında çok yatırım yaparken, fiziki alanda yaptığı yatırım kadar özde de yatırım ve program yapmalıdır.

Ülkemizin kendi ayakları üzerinde durma ihtiyacının her zamankinden daha fazla olduğu bir zamanda Meslekî ve teknik eğitim, bireysel ve toplumsal açıdan ekonomiye doğrudan etki etmesi nedeniyle sosyal ve ekonomik yönden ülkenin gelişimini sağlayacak potansiyele sahip olduğunu herkes kabul etmektedir. Hal böyle iken Milli Eğitimin ortaöğretime dayattığı % 45 Anadolu Lisesi kontenjanı + sınavla öğrenci alan lise oranları hangi anlayışa hizmet etmektedir.

Görünen köy kılavuz istemiyor. İlçelerimizin birçoğunda Meslek Liselerimiz ve İmam Hatip Liselerimiz öğrencisizlik yüzünden kapanmakla karşı karşıyadır.

Sayın yetkililer şimdiden haber veriyoruz. Saygılarımla…

*Abdullah Önal – Eğitimci – Yavuzkemal Eski Belediye Başkanı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım