Giresun Haberleri

Nuri Genç Hocamız Hakka Yürüdü!

0

Giresun ve Bulancak bölgesinin mümtaz şahsiyeti ve kanaat önderlerinden, bugüne kadar yüzlerce hafız, binlerce Kuran talebesine hocalık yapmış, onları en güzel şekilde yetiştirmiş, güzel insan Nuri Genç hocaefendi tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Dün akşam saatlerinde Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden Hocaefendinin Pazartesi günü erken saatlerde Bulancak’ta defnedileceği öğrenildi.

Vefat haberini duyan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Karadeniz bölgemizin manevi önderlerinden, emekli Kur’an kursu öğreticisi Nuri Genç hocamıza Allah’tan rahmet, başta oğlu Giresun İl Müftü Yardımcımız Yusuf Genç olmak üzere tüm yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, makamı âlî olsun” dedi.

Giresun Müftüsü Muhiddin Oral ise “Nuri hocamız, ehli kuran, tam bir Kuran emekçisi, Kuranla doymuş ve Kuranla doyurmuş bir hafız-ı Kurandı. Ehli hizmet, binlerce insanın gönlüne dokunmuş, derdiyle dertlenmiş, probleminin çözümüne yardımcı olmuş bir danışma makamıydı. Ehli tasavvuf, şeriata hürmetli, marifetullah ve tezkiyei nefsi önceleyen bir mürşid-i kamildi.  Sorun çözen bir rehber, bu çağda din hizmetinin nasıl yapılacağını gösteren gerçek bir din gönüllüsüydü.

Yerli ve milli kelimelerinin hakkını veren, tam bir Anadolu hocasıydı. Her hayırlı işe koşan, sorumluluk sahibi, müttaki bir cemiyet önderiydi. Her zaman devletinin milletinin yanında, birleştirici ve bütünleştirici bir akil kişiydi. Bilgiyi öğütüp, taliplisine parça parça sunan, gerçekten peygamber varisi bir alimdi.

Zor zamanda mangal gibi yüreği ile korkmadan cesaretle öne geçen, gerçek bir mücahiddi. Genç soyadının hakkını doksan yaşında da veren, bir dava adamıydı. Hakkında birkaç cümle değil kitaplar yazılmaya değer, örnek bir insandı. Vuslatın, bu salgında manevi şehadet rütbesini alarak gerçekleşti. İz bıraktın, iyi bilir, iyiliğine yürekten şahitlik ederiz. Mekânın cennet, makamın Firdevs olsun. Rabbim bizi cennetinde buluştursun inşallah” dedi.

İnna Lillâhi ve İnnâ İleyhi Raciûn

Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan “Memleketimizin önemli kanaat önderlerinden, Giresun’da ve Bulancak’ta hizmet verdiği Kur’an Kursunda yüzlerce öğrenci yetiştiren, baba ve dede dostumuz, ilim insanı Nuri Genç Hoca’mızın vefat haberi ilimizi olduğu kadar, bizleri de yasa boğdu. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, evlatlarına, geride bıraktığı öğrencilerine sabırlar diliyorum” dedi.

Giresun kanaat önderlerinden Ahmed Çıtlakoğlu ise “Giresun’un mümtaz kanaat önderlerinden “Nuri Hoca” ismiyle maruf Nuri Genç Hocaefendinin müptela olduğu Corona-19’dan kurtulamayarak vefat ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.  Merhum Nuri Hocamıza Allah Teâlâ’dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Başta kederli evlatları Giresun Müftü Yardımcısı Yusuf hocamız, Mürsel ve İzzet kardeşlerimiz olmak üzere bütün Genç ailesine, akrabalarına, dost ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım