Giresun Haberleri

Orman Kesimi Usulüne Uygun Yapılıyor

Giresun Valiliği, sosyal medyada Kümbet Yaylasında ormanların katledildiği şeklinde yapılan paylaşımlar üzerine bir basın açıklaması yayınladı.

0

Açıklamada “Kayın ve ladin ağaçlarından oluşan söz konusu ormanlık alan, ekonomik ömrünü doldurduğu tespit edilerek 2004 yılında Giresun Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gençleştirmeye alınmıştır. 2005 yılında yapılan tohumlama kesiminin ardından sahada toprak işleme yapılmış ve siperde sağlıklı gençlik elde edilmiştir. Takip eden yıllarda elde edilen gençliğin bakımları yapılmıştır. 2018 yılında yapılan kontrollerde bölmenin tamamında kabul edilebilir, homojen, sağlıklı, boyları 60 cm-110 cm arasında kayın ağırlıklı, kayın ve ladin gençliklerinin geldiği görülmüştür. Bunun üzerine 2019 yılında tohum ağaçlarının boşaltılmasına karar verilmiştir. 2019 yılı Ocak ayında tohum ağaçları kar üzerinde boşaltılmış, boşaltma çalışmalarının ardından gençliğe bakım ve tamamlama çalışmaları ormancılık tekniğine uygun zamanda uygun metotlarla yapılmıştır. Sahaya başarılı bir şekilde gençlik getirilmiştir.

Orman amenajman planları doğrultusunda Kümbet İşletme Şefliğimizde rutin gençleştirme çalışmalarımız planlanan yıllarda yapılagelmektedir. Bu yıl da programımızda bulunan gençleştirme bölmelerimizdeki hazırlama ve tohumlama kesimlerimiz yapılmış, sahalarda çalışmaların sonlarına gelinmiştir. Bu ormanlarımızda da ilk bol tohum olduğu yıl toprak hazırlığı yapılarak yeni gençlik elde edilecek ve akabindeki 20 yıl bu gençlik takip edilecektir.

Sosyal medya paylaşımlarında, 2020 yılı programımızda bulunan ve üretimi devam eden hazırlama ve tohumlama çalışmalarımız boşaltma gibi gösterilerek ormanların yok edildiği algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Dereli Orman İşletme Müdürlüğümüz Kümbet Orman İşletme Şefliğinde iddialara maruz çalışma sahaları oluşturulan komisyon marifeti ile incelettirilmiş, yürütülen ormancılık faaliyetlerinde ormancılık tekniğine uygun olmayan herhangi bir durum tespit edilememiştir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım