Giresun Haberleri

Sağlık Sektöründe İlaç Krizi mi Geliyor?

0

Deva Partisi Giresun Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Av. Eren Naci Aksoy yaptığı yazılı açıklama ile ilaç krizinin kapıda olduğunu belirtti.

Aksoy açıklamasında “Türkiye’de yaşanan kötü yönetim nedeniyle hemen her alanda görülen sıkıntılar ne yazık ki sağlık sektöründe de etkisini hissettirdi. Bu sıkıntıların başında ise ilaç krizi geliyor. Herkesin kullandığı en temel ilaçlara dahi erişim özellikle son aylarda gittikçe azalıyor. Eczacılarımızın kullandığı ifade ile “yok listeleri” uzayıp gidiyor. Türkiye, diğer pek çok konuda olduğu gibi sağlıkta da sosyal devlet olma niteliğini hızla kaybediyor. Yanlış planlama ve döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle milyonlara vatandaş mağdur edilmiş durumda. Özellikle SMA hastası çocukların ihtiyaç duyduğu ilaçlara devlet eliyle ulaşılamaması ciddi sıkıntılara neden oluyor.

Güncel ilaç kurunun 4,57 TL, Euro kurunun ise bu rakamın yaklaşık 3 katı civarında olması nedeniyle oluşan fark piyasada bulunmayan ilaçların artmasının en temel nedenidir. Geçtiğimiz aylarda Türk Eczacılar Birliği’nin yaptığı açıklamada, 645 ilaçta sıkıntı yaşandığı kaydedilmiştir. Halk sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizi derinleşecek gibi görünüyor.

Deva Partisi olarak tedaviye erişimde, bütüncül bir yaklaşımla tedarik sisteminin tüm bileşenleri ile birlikte yeniden modellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Deva partisi iktidarında ekonomik gelişimle birlikte ilaç tedarik sorunu sıfıra inecek, sağlık sisteminin temeline “koruyucu sağlık hizmetlerini” koyarak, halkımızın sağlığını koruyacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım