Giresun Haberleri

Sisdağı’nda Elektrik Yok; Giresunlu Aboneler Üvey Evlat mı?

0

Sisdağı Yaylasında elektrikler kesik. Ordu Çambaşı, Giresun Kümbet, Bektaş, Yavuzkemal, Rize Ayder yaylalarında yaz kış var.

Karadeniz’in en kalabalık yaylası hangisi diye sorarsanız; yani Kadırga mı, Bektaş mı, Kümbet mi, Kazıkbeli yaylası mı deseler, Sisdağı cevabını alırsınız.

Sisdağı Giresun ve Trabzon illerinin ortak yaylasıdır. Denize en yakın iki bin metre rakımlı, beş kalabalık ilçenin tam ortasındadır

Şu an, kısıtlı günlerde bile Sisdağı’nda onlarca evde insanlar var. Bu durum kışın en soğuk ve yağışlı günlerinde eksilmeden devam ediyormuş.

Elektrik başta Çayırobası olmak üzere diğer obalarda da kesikmiş.

Sebebini araştırdık. Teller rüzgâr ve yoğun kardan kopuyormuş. Bir nebze Ocak, Şubat, Mart ayları doğrudur diyelim. Pekâlâ, bu mazeret Nisan ayına yakışıyor mu?

2021 Nisan ayı, ramazana denk geldi. İnsanlar hem yayla suyu içmek, hem de dinlenmek, pandemi illetinden kaçmak, hem de oruç tutmak için Sisdağı’na çıkmak istiyor.

Ama elektrik yok. Televizyon çalışmıyor. Gece lambalar yanmıyor. Yani ışık yok. Dolap, kalorifer sistemleri, telefon hatları, radyo ve elektrikli aletleri çalışmıyor.

Evlerin çoğu yeni ve bakımlı. Yakacak stokun varsa yıl oniki ay kal. Şimdi arabalar 4×4 arazili. Dağı ve yaylayı seven varsın çıksın, yaşasın. Ama elektrik yok.

Karadeniz’in çok yaylası yaz kış turist kaynıyor. Yolların çoğu bakımlı. Karayolları, Sisdağı yayla yolunda kış boyu bakım yapıyor. Karlı havada yaylaya gidebilenler mecburen geri dönecek. Çünkü elektrikler kesik.

Bu sene Ocak sonlarına doğru Ordu Çambaşı Yaylasında; bir obada iki gün kaldık. 100 km esen, rüzgâr ve yağan kara karşılık elektrikler kesilmedi.

Memleketini düşünen, yayla ve ceniğine önem veren yetkili ve etkili kişiler: Sisdağı yaylasının elektriğini kesen, Nisan ayı gelmesine, havaların ısınmasına rağmen, bu kadar insanın yaylaya çıktığını gören ve elektrikleri bağlamayan yetkililere bir seslensek, acaba sesimizi duyan olur mu? Veya bu tek taraflı ayırımcılığın izahı mümkün mü?

Ben Sisdağı’nı seviyorum. Şu an yaylaya çıkıp orucumun bir kısmını orada ifa etmek istiyorum. Ama yapamıyorum. Çünkü elektrikler yok. Duyduğuma göre Mayıs ayında da elektrik yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım