Giresun Haberleri

Siyasetin ve Bürokrasinin Kirletici ve Kirletenlerden Temizlenmesi…

0

Doğrudan veya dolaylı olarak doğada yaşayan bütün canlıların zarar görmesine sebep olan muhtemel zararlı etkileri olan her türlü maddeye kirletici deniyor.

Faaliyetleri sırasında veya sonrasında doğrudan veya dolaylı olarak çevre kirliliğine, ekolojik dengenin ve çevrenin bozulmasına neden olan gerçek ve tüzel kişilere de kirleten deniyor.

Çevre kirliliği denilince genel olarak; hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği ve görüntü kirliliği akla geliyor.

Ve çevre kirliliğinin önlenmesi, çevrenin kirletici ve kirletenlerden temizlenmesi için özel kanun çıkartılmış ve müeyyideler konulmuş… Gayet de güzel olmuş.

***
Peki, çevre kirliliği kadar parti, kurum, dernek ve vakıf kirliliği önemli değil midir?

Bu müesseseler kirlenmez mi? Bu müesseseleri kirletenler olmaz mı? Olmaması mümkün mü?

Çevreyi kirletenlerin temizlenmesine gösterilen hassasiyet; acaba parti ve kurumları, siyaset ve bürokrasiyi kirletenlerin temizlenmesine neden gösterilmez?

***
Maalesef bazı müesseselerde (parti ve kurumlarda) çevre kirliliğinden daha ağır, burun direklerini sızlatan pis kokulardan muzdarip olan ülke ve millet sevdalısı nice duyarlı dava ve gönül erleri feryat ediyor:
“Bu güzel ülkemizin ve necip milletimizin güzel insanları bu pis kokulara layık değildir. Ancak bu müesseseler “kirletenler temizlenmeden” ülkemizin temiz kalması ve milletimizin huzuru mümkün değildir. Öncelikle ve acilen müesseseleri kirletenler temizlenmelidir.”

***
Ne gariptir ki, aynı anda aykırı bir takım sesler yükselmeye başlar: “Efendim, kimlermiş bu kastedilen (partiyi, kurumları) kirletenler? Onların isimlerini söylesenize!”

***
İki grup insan vardır koku hissedemez:
BİRİ; devamlı aynı ortamda kalan kişiler (ister güzel, ister pis koku olsun) o kokuya alışır, bulundukları ortamdaki kokunun özelliğini fark edemezler.
DİĞERİ; koku alma duyusu körelmiş, koku alma organı özürlü insanlar.

Bu iki grup insanlara kokuyla alakalı söylenecek söz yoktur… Ne söyleseniz boştur.

***
Yeni dönemde acilen; parti ve kurum kirliliği, parti ve kurumların kirletici ve kirletenlerden temizlenmesiyle alakalı hukuki düzenlemeler yapılmalıdır!

***
“Bir ahmak misk için fena kokuyor derse canın sıkılmasın. Çünkü bu söz saçmadır. Eğer bu söz soğan için söyleniyorsa: “Böyledir!” de, onu tasdik et. Kokmuş beyinlilik yapıp da itiraz etme.” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

Vesselam…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım