Giresun Haberleri

Siz Yardım Etmezseniz, Bu Gece Aç Uyuyacaklar

0

2013’te Orta Afrika Cumhuriyeti’nde başlayan olaylarda 1 milyondan fazla insan evini terk etti, 1.000’den fazla insan öldürüldü. 2 milyondan fazla insan hala temel insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Konuyla ilgili olarak İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından yapılan açıklamada “Krizin başından bu yana mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz. Sadece 2021 yılında 13.500’den fazla kişiye gıda, giyecek, battaniye, temizlik, mutfak malzemesi dağıtımı gibi projelerle destek olduk.

Ancak bölgedeki kriz henüz çözüme kavuşmuş değil. Yüz binlerce kişi dışarıdan gelecek yardımlara muhtaç bir şekilde bekliyor. Destek olun Orta Afrika’da bizi bekleyenlere birlikte yardım ulaştıralım” denildi.

İHH Gönüllüsü Mustafa İhsan Orhan da şu ifadelerle durumun vahametini gözler önüne serdi; “Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Boda şehrine gitmek için yola çıktığımızda gündüz vakitleriydi. Gıda yüklü kamyonlarımızın, 200 kilometrelik zorlu yolu aşıp şehre ulaşması tam iki buçuk gün sürdü. Boda’ya vardıktan hemen sonra gıdaları paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladık. Bir süre sonra hava karardı. Dağıtımları sabaha ertelemek daha iyi olacak diye düşündük. Orada bulunan bir grup aile: “Eğer yardımları şimdi alamazsak birçoğumuz bu gece aç uyumak zorunda kalacağız” deyince karanlığa ve iki buçuk günlük yorgunluğa rağmen dağıtıma devam ettik.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım