Giresun Haberleri

Tirebolu Belediyesi’ne İller Bankası’ndan Borç Kıskacı

0

AKP’li başkanın aldığı borçlar nedeniyle belediye gelirlerine el konuldu. İşçiler maaş alamıyor, hizmetler durma noktasında. İller Bankası, önceki dönemdeki başkanın kullandığı kredi borçlarını ödeyemeyen Tirebolu ilçe belediyesinin gelirlerinin tamamına el koydu. Banka %40 belediye payını da Halk Bankası’na yatırıp sonra tekrar borca karşılık geri alıyor. İlçede hizmetler durma noktasında. 132 işçi, 45 memurun maaşları ve toplu sözleşmeden doğan ekonomik hakları aylardır düzenli olarak ödenemiyor.

Başkan Burhan Takır ve Tüm Bel-Sen Başkanı Ersin Nurettin Önder, bu duruma tepkili ve yasadışı kesinti işleminin son bulmasını istiyor.

Tüm Bel-Sen Başkanı Önder: “Emekçiler Mağduriyet İçinde”

Tüm Bel-Sen Giresun Şube Başkanı Ersin Nurettin Önder, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mağduriyetlerini dile getirerek, “Eğer borçlar yapılandırılmazsa, belediye ve bizler hizmet yapamayacak hale geleceğiz” dedi. Önder, “önceki belediye son ana kadar borçlanmış, böylece yeni belediye yönetiminin belediyeyi yönetemeyecek hale getirilmesi sağlandı. Belediye emekçileri de bunun sonucunda zamanımıza kadar maaş sıkıntısı yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir “ ifadesini kullandı.

“Tirebolu Belediyesi ve İller Bankası, kullanılan kredilerin ödemeleriyle ilgili bir yapılandırmaya gidemezse, belediye 1 yıl daha çalışamayacak hale gelecek ve emekçiler maaş sıkıntısı yaşamaya devam edeceklerdir. Sorunun ivedilikle çözülmesi için ilgili ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Arkadaşlarımız büyük zorluk ve mağduriyet içinde. Çoğu evine ekmek götüremeyecek durumda, ek işler yapıyorlar” diye konuştu.

Başkan Burhan Takır: “Her Şeyimiz İpotekli, Hacizli. Elimizi Kolumuzu Bağladılar”

Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır ise, önceki belediye döneminden kalma 36 aya yayılmış 44 trilyon lira borcun katlanarak büyüdüğünü ve bu nedenle büyük sıkıntı içinde olduklarını, hükümet nezdinde ve İller Bankası’yla yaptıkları görüşmeden sonuç alamadıklarını ifade etti. Başkan Takır, bankanın gelirin yasal olarak % 40’ını keseceği halde %100’ünü kestiğini belirterek konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

Takır, “Türkiye’de bizim gibi başka belediye yok. Belediyenin bütün her tarafı hacizli. Önceki başkan döneminde alınan kredilerin ödenmemesi nedeniyle gelirlerimizin tamamı kesiliyor. Tek bir kuruş gelirimiz yok. Araçlarımız, binalarımız ipotekli, hacizli. Çevre temizlik vergisi, su, ulaşım, harç, kira gelirimiz kasamıza girmiyor. İlçe halkına hizmet etmekte zorlanıyoruz. İşçiye, memura maaş ödeyemiyoruz. Önümüzü açmıyorlar. Sadece adımız belediye başkanı. Hiçbir yetki ve sorumluluk kullanamıyoruz. Elimiz kolumuz bağlı. CHP’li belediye diye uzlaşmaya, borçları yapılandırmaya, sorunu çözmeye yanaşmıyorlar” diye konuştu.

“%100 Kesinti Yasal Değil”

Belediyelerin yasaya göre bütçelerinin %40’ı oranında borçlanma hakkı var. Ancak bu karar AKP’li belediye Başkanı Abdullah Karapıçak döneminde kaldırıldı ve yönetim çeşitli tarihlerde seçimden iki gün önceye, 28/03/2019 tarihine kadar 8 ayrı kredi sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeye dayanarak iller Bankası belediye gelirlerinin %100’üne el koyuyor.

Tirebolu Belediyesi, bunun yasal olmadığı gerekçesiyle İller Bankası hakkında Ankara 14. Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davada, belediye avukatları önceki başkan Abdullah Karapıçak’ın meclis kararına göre sadece İller Bankası’ndan kredi kullanmak için görüşme yetkisinin bulunduğunu belirterek, borç miktarını onaylayan bir karar bulunmadığı için kredinin usulsüz alındığını iddia ettiler. Dilekçede İller Bankası’ndan gelen payın, %100’ünün kesilemeyeceği savunuluyor. 25.03.2021 tarihindeki duruşmada mahkeme itirazı ret etti ve idareyi haklı buldu. Ancak belediye konuyu bir üst mahkemeye taşıdı.

HABER: UFUK KEKÜL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım