Giresun Haberleri

Tirebolu’da Nostaljik Bir Pazar Geleneği…*

0

Bugün pazar! Tirebolu’da pazar pideleri yenilmiştir, hadi o zaman bir Tirebolu Nostaljisi yapalım! Yeni kuşaklar veya Tirebolu’ya sonradan yerleşenler duymamış olabilirler. Eskiden Tirebolu’da Pazar günleri diğer günlerdeki gibi normal sabah kahvaltısı yapılmazdı.

Yeniköy Mahallesi’nde Ahmet Çamur, Golo Ali, Mehmet Toraman abilerin; Çarşı Mahallesi’nde ise Nezir ve Ali abilerin ekmek fırınlarında isteğe göre pişen peynirli, kıymalı ya da kavurmalı pideler alınıp evlerde sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı çaylar eşliğinde ailecek mutlulukla yenilirdi. Öğle saati sonrasında da Tirebolu dönemlerine göre Harşıt, İpek, Renk Sinemalarında Türk filmi izlenirdi! Tabi artık Harşıt, İpek, Renk Sinemaları nostaljimiz olsalar da, Pazar Sinema keyfi hariç olmak üzere, Ahmet Çamur’un çıraklarından Hasan Fak Abinin Yeniköy Mahallesi’ndeki pide salonunda pide yeme veya eve alıp ailecek yeme geleneğini sürdüren halâ pek çok kişi var!

O zamanlardaki Tirebolu Pidelerinin tadına Yeniköy Mahallesi’ndeki Hasan Fak abinin pidesi kısmen yakındır. Ancak Karadeniz Pidesi seven çoğu Tirebolulu, ne İstanbul ne de Tirebolu’da o zamanlardaki Karadeniz Pidelerinin tadına yaklaşabilen bir pide bulamadıklarını söylemekteler. Belki de artık un, tereyağı, peynir ve yumurtanın eski kalitelerinin, yanan odunlardan fırınların içine dağılarak pide hamurlarına kıtırlık ve lezzet veren doğal kimyasallarla bulaşamıyor olmasındadır!

*Yunus Çamur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım