Giresun Haberleri

TMMK ya da Sarı Tilki…

0

Zamanlardan bir zamanda bir adamcağıza bir hastalık duçar olmuş, gidebileceği her yere gitmiş, varabileceği her kese varmış ama bir türlü şifa bulamamış. En son bir ulu kocayı duymuş, koşmuş kapısına dayanmış. Anlatmış derdini. Ulu koca, ‘dermanın bende’ demiş ve bir ilaç uzatmış. ‘Al bunu, üç gün iç ama zinhar içerken sarı tilkiyi aklına getirme!’ Adam sevinçle uzaklaşmış oradan. Fakat ne zaman şişeden ilacı içmeye başlasa sarı tilki gelmiş oturmuş gözlerinin önüne. Sayılı günün sonunda yine varmış ulu kocanın kapısına, bitap bir halde. Demiş ‘ya ulu koca, fayda olmadı ilaç bana’. Sormuş koca ‘ee, sarı tilki?’ Hasta meyus inlemiş ‘siz söylediğinizden beridir hiç aklımdan çıkmadı ki!’

Yarınsa, yeni bir gün, hiç kimse tarafından yaşanmamış. Hep beraber yaşayacağız, yeryüzünün kalanları olarak. Yeryüzünün gidenlerinin ise sadece halini değil, sayısını da merak ediyoruz artık. Covid19 hayatımıza girdiğinden beri sayılar aklımızı ve gündemimizi işgal etti. ‘Bugüne kadar’ diye başlayan cümlelerden nefret eder olduk neredeyse.

Ama yarından itibaren Mart ayının son haftasında başlayan bireysel ve toplumsal yaşam zorundalıklarımız kalkmaya başlıyor. Sakın bu karardan Covid19’un bittiğini ve herşeyin normale dönmeye başladığını sanmayın. Hastalık halen devam ediyor. Ama bu nedenle feragat ettiğimiz eğitsel, kültürel, sportif, sosyal, hatta sağlık ve en önemlisi ekonomik faaliyetlerin eksikliği kendini ağırdan ağırdan göstermeye başladı. Ve büyüklerimiz bizi bizden korumayı hafifletme kararı aldılar. Bakalım kaç mevsimde telafi edeceğiz bu zor yaşanmış baharı.

Siz siz olun hastalıksız yaşamak ve yaşatmak için aşağıdaki tedbirleri (TMMK) uygulamaya alın. Bir de ulu kocanın sarı tilkisini asla aklınıza getirmeyin:

  1. Temizlik: Çevre ve beden temizliğimize özen gösterip ellerimizi olabildiğince sık olarak kalıp sabunla yıkayacağız. Bulunduğumuz mekanları, mevsimin yaz olmasından da faydalanarak güneşlendirip uygun aralıklarla havalandıracağız.
  2. Mesafe: Gezdiğimiz, çalıştığımız, okuduğumuz, bulunduğumuz mekan ve ortamlarda diğer insanlarla aramızı 1,5 metreden uzak tutacağız. Bunun mümkün olmadığı otobüs ve uçak gibi yerlerde ise oluşturulmuş kurallara uyacağız.
  3. Maske: Başkalarıyla yakın olmak zorunda kalacağımız her mekan ve ortamda maskelerimizle ağız ve burnumuzu korumaya alacağız. Maskelerimiz uygun kalitede olacak ve uygun süreyle kullanacağız. Maskelerimizi asla ensemize, çenemize, boynumuza ve gözlük kaldırır gibi tepemize takmayacağız. Yanımızdan yedek maskelerimizi ve hatta mecburen yakın olunan otobüs ve uçak gibi ortamlarda kullanmak üzere uygun gözlüğümüzü eksik etmeyeceğiz.
  4. Karantina: Hastalığın bulaşıcılığının bugün bilinenden daha az hale gelinceye veya aşısı/ilacı buluncaya kadar sosyal hayatlarımızı belli bir zaman daha durağan tutup eş, dost, hısım, akraba, altıngünü, sıragecesi ziyaretlerimizi yapmayıp; nişan, düğün, doğum, yaşgünü, sünnet, dişbulguru tebriklerimizi ve baş sağlığı dileklerimizi telefonla sürdüreceğiz. Hediyeleşmelerimizi ise banka üzerinden veya kargo ile yaparak sosyal itibarımızı mutlaka koruyacağız.

Sağlıklı ve esenlikli günler dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım