Giresun Haberleri

TMO, Üreticiye Fiyat Farkı Ödemeli

0

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada; “TMO nihayet fındık satış ilanına çıktı. Kilosu 39 TL’den fındık satış ilanına çıktılar. Levant kalite de Giresun kalite de 39 TL’den ihaleye çıkıldı. 2,86 USD. Fındığı alırken 3,10 $’e almışlardı ihracatçıya biraz torpil geçmişler şimdi TMO’ya düşen aradaki on liralık farkı üreticiye geri ödemektir.

Devlet fındık dönüm parasını da 7 yıldır artırmadı bu seneden geçerli olmak üzere fındık dönüm fiyatı 500 TL’ye yapılırsa fındık için gerekli önlemleri alınmış olur geçen sene 110 TL’ye aldığımız gübre bu sene 500 TL oldu dolayısıyla kimsenin gübre atabilecek durumda olduğunu zannetmiyorum.

FİSKOBİRLİK’e gelince, yangından mal kaçırır gibi mali kongre yapılacak ilanı verip sonra önerge ile seçimli kongreye geçtiler. Ondan sonra da her lafı dürüstlükten bahseder bunun neresi dürüstlük. Fiskobirlik kongresinde fındıktan çok bütçeden çok yatırımdan çok o onu dedi bu bunu dedi konuşuldu. Hayatımda ilk kez bu kadar ciddiyetsiz bir kongre görüyorum. İşin kolayını da bulmuşlar siyasilere söz vermediler. Senede 2000 ton işleyen kurum fındık da söz sahibi olmaktan çıkmıştır.

Elektrik ve akaryakıt zamları milletin belini büktü. Avrupa’dan alınan dövizli kredileri ödeyemeyen inşaat uzmanı  elektrik şirketlerine 5,5 milyar dolar kaynak aktarıldı. Bu seneki %127 zam ile daha büyük kaynak aktaracaklar. Devletten 0,32 TL’ye aldıkları elektriği vatandaşa 2,06 TL’ye satıyorlar. Ayrıca elektrik üreten özel sektörden 0,75 TL’ye alıp elektrik dağıtan özel sektöre 0,32 TL’ye satıyorlar. Aradaki fark da vatandaşın cebinden çıkıyor.

Elektrik ve akaryakıt zamlarını protesto etmek üzere yarın 11:30’da Çanakçı da olacağız bütün elektrik mağdurlarını, elektrik çarpan vatandaşlarımızı Çanakçı’ya bekliyoruz. Giresun yine suni gündemler ile oyalanırken, liman krizi tatlı bir şekilde bitirildi.

Ama kronik sorunlarımız sorun olmaya devam ediyor hiçbirine çözüm olamadılar. Giresun’da üç kurum belediye, Özel İdare ve Fiskobirlik kronik sorun olmaya devam edecek. Güney Çevre yolu ve güneye yollar ve de Dereli, Çanakçı, Batlama, Gelevera ve Güce yolları sorun olmaya devam edecektir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım