Giresun Haberleri

Tüm Emekler Yemyeşil Alucra İçin

0

Alucra ormanlarının geleceğe nefes olması için büyük emek veriliyor. Alucra ilçesinde belirlenen alanlarda fidan dikimi, bakım ve gençleştirme faaliyetleri devam ediyor. Alucra Orman İşletme Şefliği bölgesindeki 54 hektar sahada tohumlama kesimi ve toprak işleme çalışmaları yapıldı.

Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, bu çalışmalarla mevcut olan orman varlığının kalitesini daha iyi hale getirmeyi ve ormansız alanları bir an önce ağaçlandırmayı amaçladıklarını söyledi. Ormanlarda bakım çalışmalarının önemine işaret eden Güneş, “Ormancılık çalışmaları uzun soluklu olup meyvelerini 50-100 yıl sonra veren çalışmalardır. Bu esnada 50 yıl sonrasındaki hedefi yakalamak için mutlaka bakım çalışmaları yapılması gerekiyor.” dedi.

Tarım alanlarında budama ve temizlik çalışmaları yapıldığı gibi mutlaka ormanlarda da bakım çalışmaları gerektiğini belirten Güneş, biyolojik ömrü tamamlanmış ağaçların alandan çıkarılarak yeni ağaçların yetişmesinin sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Alucra Orman İşletme Şefi Yaşar Aktaş; “Alucra ilçemizde yaklaşık 40 hektar sahada tohumlama kesimi, örtü temizliği ve toprak işleme çalışmaları tamamlandı. Orman İşletme şefliğimiz 2020 yılı programında yer alan tabi tensil çalışmaları kapsamında, 2020 yılının bol tohum yılı olması nedeniyle önceden planlaması yapılan sahalarda tohum ekimi yapıldı.

Yapılan çalışmalar ile biyolojik ömrünü doldurmuş sarıçam ağaçlar alınarak, ormanlık alan içerisinde genç orman elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplamda Gökçebel ve Yükselen köylerinde 50 hektar sahada 200 kg tohum serpilerek yeni genç ormanların oluşması için çalışmalar aralıksız devam etmektedir.” dedi.

Alucrahaber.com / Kadir Bekiroğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım