Giresun Haberleri

Ünlü Şair Ahmet Kaçar Karanfillerle Anıldı

0

Ünlü Besteci ve Şair Ahmet Kaçar, Görele Şair ve Yazarlar Derneği tarafından ölümünün 5. yılında Giresun’un Görele İlçesine bağlı Sağlık Köyündeki mezarı başında anıldı.

TRT repertuarına 20’den fazla Türk Sanat Müziği eseri kazandıran ve şarkıları Müzeyyen Senar’dan Zeki Müren’e, Bülent Ersoy’dan Emel Sayın’a kadar çok sayıda ünlü sanatçı tarafından seslendirilen şair ve bestekâr Ahmet Kaçar’ı Görele Şair ve Yazarlar Derneği, ilçeye bağlı Sağlık köyündeki kabri başında dualarla andı.

Ünlü Şair ve Bestekar Ahmet Kaçar

Törende konuşan Dernek Başkanı Nihat Öztürk, vefatının beşinci yılında Kaçar’ı hasretle ve özlemle andıklarını söyledi. Ahmet Kaçar’ın şiirlerinden bestelenen şarkıların Türk Sanat Müziği klasikleri arasında yer aldığını belirten Öztürk, “Ahmet Kaçar Türkiye’ye mal olmuş bir şairdir. Şiirleri Türk Sanat Müziğinin usta bestekârları tarafından bestelenmiş ve dönemin çok ünlü sanatçıları tarafından okunmuştur. Yaşamı defalarca TRT başta olmak üzere çeşitli televizyonlar tarafından belgesel olarak çekilip yayınlanmıştır. Şiiri ve sanatı çeşitli üniversitelerde tez ve araştırma konusu olmuştur. Görele’nin bu değerini yönetim kurulu arkadaşlarımızla ölüm yıl dönümü nedeniyle mezarını ziyaret ederek anmayı uygun gördük. Ahmet Kaçar’ı rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Ahmet Kaçar Kimdir?

1926 yılında Görele ilçesine bağlı Sağlık Köyünde doğdu. 2. Dünya Savaşı’nın getirdiği yoksulluklar sonucu eğitimini Lise yıllarında yarıda kaldı. Hayatının en verimli yıllarını tapu sicil memuru olarak sürdürdü. Emekli olduktan sonra zamanını şiire, müziğe ve çiçeklere ayırdı.

Kim Bilir (1963), Yalancı (1984), Son Ufuklar (1995) ve son olarak Yıllar (2004) Ahmet Kaçar’ın yazdıklarını, söylediklerini tümü ile bir araya topladığı eserlerdir.

Haber: Bekir Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım