Giresun Haberleri

Akyatak Yaylasına Şehitlik Abidesi Dikecekler

0

Çepni Otçu Göçünü geleceğe taşıyıp Akyatak Yaylasını otantik turizme açmayı hedefliyorlar. Alucra esnaflarından Erdem Ekşi başkanlığında Alucra Fevzi Çakmak Köyü merkez olmak üzere 01.09.2020 tarihinde Fevzi Çakmak ve Hacı Hasan köylerinin işbirliğinde “Akyatak Yaylası Koruma ve Yaşatma Derneği” kuruldu.

Akyatak Yaylası Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erdem Ekşi Derneği kurma gayelerinin yöremizde bulunan 500 yıl süre ile düzenli olarak Akyatak Yaylası’nda yapılan “Çepni Otçu Göçünü” gelecek nesile aktarmak, yaylacılığı yaşatmak; Akyatak Yaylasını yayla turizmine açmak hedeflerimiz arasındadır. Akyatak Yaylasına yapılacak olan ve ihale aşamasındaki “Gazi Tepe Göleti” ile Akyatak Yaylasını bir çekim ve cazibe merkezi yapmayı ve altyapı eksikliklerini tamamlamak istiyoruz.

1.Dünya Savaşında Fevzi Çakmak Komutanlığında Rusya ile yapılan savaşa mekân olan Akyatak Yaylasında şehadet şerbeti içen şehitlerimiz anısına şehitlik onarımı ve Şehitlik Abidesi dikmek hedefliyoruz” dedi.

Derneğin kurucular kurulunun Erdem Ekşi, Sıtkı Kaptı, Süleyman Yaşkın, Halit Çolakhasanoğlu, Nazmi Darama, Durmuş Öztürk, Hasan Ekşi ve Engin Çödek’den oluştuğu belirtildi.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım