Giresun Haberleri

Tığlı, Dutdibi Köprüsünü TBMM Gündemine taşıdı

0

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, Keşap Deresi’ndeki Dutdibi Köprüsünü TBMM Gündemine taşıdı.

23 Ağustos 2020’de Giresun’da meydana gelen afet sonucu 11 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 4 vatandaşımız kaybolmuştu. Yalnızca Dereli ilçesinde, köprü kaynaklı yıkılan, hasar gören konutlar, işyerleri ve milyonlarca liralık hasar meydana gelmişti. Yağışlar sonucu dere yataklarından taşınan hafriyat, rusubat, inşaat atığı, moloz ve ağaçlarla kapanan köprülerin bir baraj setine dönüştüğünü ve bir felakete sebep olabildiği görülmüştü.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Giresun’da yaşanan selden sonra Giresun’un Afet Bölgesi ilan edilmesi için İktidara çağrı da bulundum. Sele neden olan tüm unsurların araştırılması için TBMM’ne dilekçe vererek Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ettim. Şimdi de bu unsurlar arasında yer alan yanlış bir mühendislikle inşa edilmiş Keşap Dutdibi Köprüsü için söylüyorum” dedi.

Devlet Su İşleri İşi Ciddiye Almalıdır

Afet boyutunda taşkınlar sonucu birçok vatandaşımız yaşamını yitirirken büyük maddi hasar meydana geldi diye sözlerine devam eden Tığlı, “yeni yağış rejimine uygun, akarsuyun doğal yatağında akışını kolaylaştıracak köprülere önem verilmesi gereğini konunun uzmanı tüm kesimler, mühendis odaları dile getirirken, DSİ’nin bu projeleri hayata geçirirken bu faktörleri yeterince dikkate alması gerektiğini hatırlatmak istiyorum” açıklamasını yaptı.

Yakın zamanda afet boyutunda taşkınlar sonucu birçok vatandaşımız yaşamını yitirdi, büyük maddi hasar meydana geldi diye sözlerine devam eden Tığlı, “yeni yağış rejimine uygun, akarsuyun doğal yatağında akışını kolaylaştıracak köprülere önem verilmesi gereğini konunun uzmanı tüm kesimler, mühendis odaları dile getirirken, DSİ’nin bu projeleri hayata geçirirken bu faktörleri yeterince dikkate alması gerektiğini hatırlatmak istiyorum” açıklamasını yaptı.

Köprüler Dereleri Kapatmasın

CHP’li Tığlı, “Estetik kaygılar gözetilerek Osmanlı Mimarisine uygun inşa edilen köprünün derenin tam ortasından kapanacak şekilde projelendirildiğini, buranın yüksek bir yağış ile biriken ağaç ve molozlarla tıkanması durumunda daha düşük seviyede yer alan caddeye taşarak yeni bir afet meydana getirebileceğine dikkat çekerken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Keşap Dutdibi’nde inşaatı devam eden köprünün doğru bir mimariyle inşa edilip edilmediğini” sordu.

Keşap Deresi Dutdibi bölgesinde inşa edilen yeni köprünün son yaşadığımız afette olduğu gibi benzer bir taşkın sonucu Keşap ilçemizde can ve mal kaybına sebep olacak riskleri değerlendirilerek tamamlanması için ne yapmayı düşünüyorsunuz? diye sözlerine devam eden Tığlı, “Giresun’un Keşap İlçesinde, Keşap Deresi üzerinde, Dutdibi Mevkiinde eski köprü kaldırılıp yerine DSİ tarafından yeni bir köprü inşa edilmektedir. Keşap Deresinin denizle birleşme noktasına yakın, diğer mahalle ve köylerimizi ilçe merkezine bağlayan ve inşası halen devam eden köprüde mühendislik hataları bulunduğu iddia edilmektedir diye Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlandırması istemiyle aşağıda ki soruları yöneltti.

  • Dutdibi Köprüsü inşası başlamadan Keşap Deresi yatağı uzunluğu, genişliği hesaplamış, gerekli ölçümler yapılmış mıdır?
  • Dere boyunca debi miktarı ölçümlemeleri, yüksek miktarlı ve ani yağış durumunda suyun ne kadar yükseldiğine ilişkin ölçümler yapılmış mıdır?
  • Köprü ayaklarında kare dikdörtgen kesit tercihinin sebebi nedir?
  • Köprüde orta ayaktaki yoğunluk, dere boyunca taşınan kütük, ağaç, moloz gibi unsurların birikmesine yığılmasıyla büyük bir yüke maruz kalması riski hesaplanmış mıdır?
  • Köprünün orta kısmında kullanılan ayağın dere boyunca gelen malzemenin birikmesine sebep olacağı, bunun köprüdeki statik yükü ve biriken suyun yıkıcı gücünü artıracağı, ortadaki ayağın dere yatağını daralttığı ve kesit artırarak sürtünme kuvvetini artıracağı için bu imalat yönteminin Dereli İlçemizde yaşadığımız afete benzer bir sonuca sebebiyet verebileceği hesaplanmış mıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım