Giresun Haberleri

Alucra’nın Tarihi Yapılarına Kim Sahip Çıkacak?

0

Alucra ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Kamışlı Köyü’nde tarihî kiliseye ait kalıntılar son günlerini yaşıyor. İlk yerleşim kayıtlarında Hititler’in varlığını bildiğimiz Alucra topraklarında İskitler, Kimmerler, Medler, Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Kıpçak ve Peçenek Türklerini takip eden Oğuzlar, Danişmendiler, Akkoyunlular ile Osmanlı Devleti hâkimiyetine geçen bu topraklar üzerinde tarihi izler kültürel yapıların yok olması ile tarih sadece sözde kalmıştır.

Biri tabiat varlığı olmak üzere toplamda 23 adet kültür varlığı Gayrı Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil işlemleri yapılmış olan Alucra İlçemizde Köçös Oğlu Yani tarafından 1890 yılında Mimar Çolak Kosti’ye yaptırılan Kamışlı Kilisesi yapım tarihinden günümüze 123 yıl tescil tarihinden günümüze 40 yıl geçmesine rağmen restorasyon yapılmadığı için iklim şartları ve diğer nedenlerden dolayı sürekli tahrip olmaya ve yıkılmaya devam ederken son günlerini yaşıyor.

Kamışlı Kilesi ile aynı kaderi paylaşan Çakrak Köyü Kiliseleri, tarihi köprüler ve Alucra Yunus Emre Mahallesinde 1899 yılında Düyun-ı Umumiye tarafından inşa ettirilen 2011 yılında tescillenen iki adet kültürel yapı da restore edilerek müze, kütüphane ya da kültür merkezi yapılmış şekilde ilçe turizme katkı sağlamak için yetkililerin ilgisini bekliyor.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım