Giresun Haberleri

Arazinin Üniversiteye Devredilmesi Fikrinde Mutabık Kalınmıştır

0

Giresun Gündem Gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Mustafa Cici’nin Entegre Arazisi Üniversiteye Devredilecek mi? başlıklı yazısına Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can sosyal medya aracılığı ile cevap verdi.

Yılmaz Can cevabında “Basın mensubu bir arkadaşımızın Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nin konumlandığı alanın Üniversitemiz Güre Yerleşkesine dahil edilmesi fikri konusunda sosyal medyada paylaştığı talihsiz mesaj dolayısıyla bir açıklama yapma ihtiyacı duydum.

Üniversitemiz ve Fiskobirlik şehrimiz için son derece önemli kurumlardır. Her ikisi de Giresun için vazgeçilmezdir. Her iki kurum da güçlendirilmelidir. Zira onlar güçlü olursa Giresun güçlü olacaktır.

Benden önceki dönemde Fiskobirlik yönetimiyle yapılan görüşmeler sonucunda Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nin Bulancak’ta kurulan 2.Organize Sanayi Bölgesi’ne nakledilmesi ve bu alanın Üniversite ile takasa girilerek Üniversiteye devredilmesi fikrinde mutabık kalınmış, sonrasında Fiskobirlik’e bedelsiz olarak Bulancak 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 24,5 dönüm fabrika arsası tahsis edilmiştir. Göreve başladıktan hemen sonra mutabık kalınan fikrin hayata geçmesi için Fiskobirlik yönetimiyle görüşmelere devam edilmiş, Fiskobirlik yönetimine takas bağlamında daha cazip yeni teklifler sunulmuştur. Çoğu kere İlimiz Valisi ve Belediye Başkanımızın da katıldığı görüşmelerden birinde, Fiskobirlik yönetimi Entegre Tesisleri’nin Bulancak 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasının doğru olacağını, taşınmanın üretim maliyetlerinde önemli bir düşüş getireceğini, ancak ellerinde fabrika kuracak mali kaynağın mevcut olmadığını beyan etmişlerdir. Halen süreç bu noktada yavaşlamış durumdadır. Taraflar ve süreci yakından takip eden Büyüklerimiz sıkıntıyı aşmak ve süreci ilerletmek için gayret sarf etmektedirler.

Güre Yerleşkemiz Üniversitemize ait en büyük yerleşke olup ihtiyacımızı karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Geçmişte gerekli kamulaştırmalar yapılarak yerleşke alanı genişletilememiş ve zamanla yerleşke çevresinde gerçekleşen yapılaşmalar sebebiyle kamulaştırma imkânı da çok zorlaşmıştır. Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nin konumlandığı arsa genişleyebileceğimiz tek seçenektir. Bu alanın yerleşkemize dahil edilmesi genişlemenin yanında Üniversitemize çok daha kıymetli bir katkı sunacaktır. Bilindiği üzere Üniversitemiz Güre Yerleşkesinin sahil yoluna cephesi yoktur ve bu durum görünürlüğümüzü, bilinirliğimizi olumsuz etkilemektedir. Genişleme ile başka üniversitelerde olduğu gibi sahil yoluna cephe anıtsal bir giriş kapısıyla yerleşkeye giriş imkânı sağlanacaktır. Bu durum da üniversitemizin cazibesini artıracaktır.

Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nin konumlandığı arsanın Üniversitemize dahil edilme gerekçesinin deniz manzaralı makam odası arayışı olarak gösterilmesi son derece yakışıksız ve üzücü olmuştur. Halen Üniversitemize ait deniz manzaralı iki ayrı makam odası mevcuttur ve şahsımın da böyle bir niyeti, arayışı asla söz konusu değildir.

Kurumlarımıza, değerlerimize birlikte sahip çıkalım. Çatışmanın, ayrışmanın kimseye faydası yoktur. Şehrimizin aydınlık geleceğini gücümüzü birleştirerek birlikte inşa edelim. Tüm hemşerilerimi ve mesai arkadaşlarımı saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım