Giresun Haberleri

Ayasofya Camii Artık Özgür

0

İstanbul’un fethini müteakip Fatih Sultan Mehmet Han tarafından kiliseden camiye çevrilen Ayasofya Camii, 86 yıl sonra asli hüviyeti olan camiye dönüştü.

Danıştay 10. Dairesinde görülen Esas No : 2016/16015 Karar No : 2020/2595 dosyada görülen davada Ayasofya Camiini müzeye çeviren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı iptal edildi. Tarihi karara göre “Türk hukuk sisteminde kadimden beri korunarak yaşatılan Vakfa ait taşınmaz ve hakların vakfiyesi doğrultusunda istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamayacağı, vakıf senedinde sürekli olarak tahsis edildiği cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varıldığından, bu hususlar dikkate alınmaksızın Ayasofya’nın cami olarak kullanımının sonlandırılarak müzeye çevrilmesi yönünde tesis edilen dava konusu Bakanlar Kurulu Kararında hukuka uygunluk görülmemiştir” denildi.

Kararın milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım