Giresun Haberleri

Azalan Hane Halkı, Yaşam Alanlarını Küçültüyor

15 Mayıs günü, 1994 yılından itibaren Uluslararası Aile Günü olarak kutlanıyor. Bu yılki teması “Kalkınmada Aileler” olan günde, dikkat çekici istatistikler söz konusu.

0

TÜİK İstatistiklerle Aile sonuçlarını değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Hane halkı sayımız azalmaya devam ediyor. Ülkemizde 2019 yılında ortalama hane halkı büyüklüğü 3,35 kişi oldu. Tek kişilik hane halklarının oranının 2019 yılında %16,9’a yükseldiği görüldü. Boşanan çiftlerin sayısı ise bir önceki yıla göre %8,0 artarak 155 bin 47 oldu. Hatta toplam hane halklarının %9,2’sini tek ebeveyn ve çocuklardan oluştu. Hane halkının azalması daire m2’lerini ve yaşam alanlarını küçültüyor” dedi.

Aile Bütçesinden Aslan Payı Konut ve Kiraya

Yaşam alanlarındaki m2 düşüşün devam ettiğini belirten Özelmacıklı “Örneğin mevcutta ülkemizdeki ortalama konut büyüklüğü 130 m2 iken, 2019 yılında iskan alan 734 bin 373 konutta bu ortalama 115 m2’ye düştü. Türkiye gelinde ortalama konut satış fiyatları 1.916-TL, kiralama fiyatları ise 8,20-TL seviyesinde. Büyükşehirlerin genelinde ise bu ortalamalar satılıkta 2.137-TL, kiralıkta 9,5-TL” dedi.

Kendine Ait Konutta Oturanların Oranı Yüzde 59

TÜİK rakamlarına göre mülkiyet durumları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı “Kendilerine ait konutlarda oturanların oranı yüzde 59 iken, kiracı olanların oranı yüzde 25,2 seviyesinde. Konutlarda en çok yaşanan sıkıntılar ise izolasyon, ısınma, çatı, nem, hava ve çevre kirliliği olarak öne çıkıyor” dedi.

Belgesi Olan Emlak İşletmelerine Danışın

Gayrimenkul alım ve satımının insanların hayatında verdiği en önemli karar olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Bu aşamada gerek mülk sahiplerine gerekse müşterilere tavsiyemiz yetki belgesine sahip emlak işletmeleri ve MYK emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı yeterlilik belgelerine sahip profesyoneller ile çalışmaları olacaktır. Emlak işletmeleri ile sözleşme yapmak sizlerin haklarınızı korumayı sağlar” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım